Kraków: Ruszył program „Mieszkanie za remont”

W Krakowie ruszył nabór do programu „Mieszkanie za remont”, który - w zamian za wyremontowanie lokalu - daje możliwość jego najmu na czas nieokreślony. Zainteresowani mogą składać wnioski do końca czerwca - poinformował w środę Urząd Miasta Krakowa.

Autor: pap 01 czerwca 2022 11:14

  • Krakowski program "Mieszkanie za remont" zastąpi funkcjonujący przez ostatnie 12 lat "Program Pomocy Lokatorom".
  • Nowością jest wydłużenie czasu remontu z 6 do 12 miesięcy i zniesienie obowiązku wpłaty kaucji.
  • Po przeprowadzeniu remontu lokal wynajmowany jest na czas nieokreślony.

Poprzedni program - "Program Pomocy Lokatorom", regulujący zasady najmu mieszkań gminnych, był skierowany do osób, które we własnym zakresie chciały wyremontować lokal w centrum miasta. Stawki czynszu, po zawarciu umowy najmu, były wyższe od tych obowiązujących w mieszkaniowym zasobie gminy. Założenia programu - jak przekazał magistrat - były kwestionowane w zakresie ustalania stawki czynszu, a sytuacja osób biorących udział w programie nie zawsze pozwalała na zakończenie rozpoczętego remontu.

Jak podano, program "Mieszkanie za remont" jest przeznaczony dla osób, które mieszkają w Krakowie z zamiarem pobytu stałego, nie mają prawa własności lub współwłasności do nieruchomości położonych w Krakowie oraz w powiatach krakowskim, wielickim lub proszowickim, osiągnęły średni miesięczny dochód netto w okresie trzech miesięcy w wysokości na jedną osobę: 150 proc. - 350 proc. najniższej emerytury (2 007,66 zł - 4 684,54 zł) - w gospodarstwie jednoosobowym; 125 proc. - 300 proc. najniższej emerytury (1 673,05 zł - 4 015,32 zł) - w gospodarstwie dwuosobowym; 100 proc. - 250 proc. najniższej emerytury (1 338,44 zł - 3 346,10 zł) - w gospodarstwie wieloosobowym.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Weryfikacji podlega dochód wszystkich członków gospodarstwa domowego.

Ma to wykluczyć osoby z bardzo niskimi dochodami, które nie gwarantują wykonania remontu w wyznaczonym terminie.

Zgodnie z zapowiedziami urzędników, powstanie lista maksymalnie 50 osób uprawnionych, uszeregowanych według określonej punktacji. Wyeliminowany zostanie w ten sposób licytacyjny mechanizm ustalania stawki czynszu zastosowany w "Programie Pomocy Lokatorom".

Po przeprowadzeniu na koszt wnioskodawcy remontu pustostanu w ramach programu "Mieszkanie za remont" lokal wynajmowany jest na czas nieokreślony. Stawka czynszu za 1 m kw. powierzchni jest zgodna z oceną wartości użytkowej lokalu ustaloną odgórnie. Obecnie te stawki mieszczą się w przedziale: 4,90 zł/m kw. - 12,52 zł/m kw.

Kolejne edycje będą ogłaszane, jeżeli poprzednia lista została zrealizowana w całości. Nabór odbywać się będzie przez jeden miesiąc w danym roku.

Formularze wniosków są w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa UMK przy Rynku Podgórskim oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych