Kraków stawia na cenę i lokalizację

Średnia cena nabywanych mieszkań wzrosła w stosunku do zeszłego roku o ponad 6 proc. W ostatnich miesiącach wyniosła ona 6164 zł.

Autor: HouseMarket.pl 27 października 2016 16:12

Jeszcze tylko dwa miesiące zostały do kolejnej podwyżki wymaganego minimalnego wkładu własnego. Jednak wiele wskazuje, że od nowego roku w kilku bankach nadal będzie można uzyskać kredyt hipoteczny, posiadając 10 proc. wartości mieszkania.

Zainteresowanie lokalami blisko centrum

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ostatnich miesiącach średnia cena mkw. mieszkań w Krakowie wyniosła 6164 zł. Jest to wartość wyższa od tej odnotowywanej przed rokiem o 6,3 proc. – Najczęściej osoby zainteresowane nabyciem lokalu wybierają te, których wartość nie przekracza 350 tys. zł. Oznacza to, że największa liczba transakcji dotyczy nieruchomości trzypokojowych bądź mniejszych. Nabywcy zwracają jednak uwagę, by były one położone blisko centrum – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Znaczną popularnością cieszą się mieszkania zlokalizowane na Grzegórzkach i Czyżynach. Większa liczba transakcji dotyczy lokali w budynkach powstałych po 2000 r., choć warto zauważyć, że nie brakuje również chętnych na tanią wielką płytę.

W trzecim kwartale 2016 r., Kraków utrzymał pozycję wicelidera pod względem poziomu cen ofertowych nowych lokali oraz wielkości całkowitej oferty deweloperów. W stolicy Małopolski nadal najpopularniejsze są lokale deweloperskie z ceną 6000 – 7000 zł za mkw. (36 proc. rynkowej podaży od lipca do września 2016 r.).

Rośnie wymagany wkład własny

Osoby, które planują kupić w Krakowie mieszkanie powinny przygotować się na wprowadzenie pewnych zmian na rynku kredytów hipotecznych. Niezbyt pomyślną informacją jest to, że zostały już tylko dwa miesiące do czasu kolejnej podwyżki minimalnego wkładu własnego. Banki, które nie wykupią specjalnego ubezpieczenia, będą mogły udzielać kredytów tylko osobom posiadającym aż 20 proc. wkładu własnego. Na szczęście wiele wskazuje na to, że w ośmiu bankach nadal będzie można uzyskać kredyt przy wkładzie własnym wynoszącym 10 proc.

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że za dwa miesiące udostępniona zostanie kolejna pula pieniędzy przeznaczonych na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

– Przypomnijmy, że obecnie można starać się jedynie o wsparcie na 2018 r. W styczniu ponownie pojawią się natomiast dopłaty dostępne od ręki. To z pewnością spowoduje wzmożony ruch na rynku nieruchomości – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

– W Krakowie MdM cieszy się dużym zainteresowaniem. Od początku jego działania osoby kupujące mieszkanie na tamtym rynku uzyskali dopłaty na kwotę 86 mln zł. Średnio wyniosła ona 27 047 zł.

Biorąc pod uwagę, jak szybko były wykorzystywane pieniądze na dopłaty w tym roku, można podejrzewać, że pula 373 mln zł nie wystarczy na długo. – Prawdopodobnie już pod koniec roku wiele osób zacznie szukać mieszkań spełniających kryteria programu, a od stycznia rozpocznie się masowe składanie wniosków. Tak jak w tym roku pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy do marca. Jeśli więc ktoś planuje kupić mieszkanie ze wsparciem MdM to nie powinien zwlekać – dodaje Jarosław Sadowski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych