Kraków wymienił 2 proc. pieców, przeznaczonych do likwidacji

W I półroczu 2021 r. w gminach metropolii krakowskiej wymieniono 587 kotłów, czyli zaledwie 2 proc. pieców przeznaczonych do likwidacji – podał w czwartek magistrat.

Autor: PAP 14 października 2021 20:07

Dane te pochodzą z monitoringu wymiany "kopciuchów", prowadzonego w ramach inicjatywy "600 dni dla czystego powietrza". Zgodnie z monitoringiem, w gminach metropolii krakowskiej najwięcej kotłów wymieniono w Liszkach (114).

Równocześnie w komunikacie miasto Kraków podkreśliło, że rośnie liczba wniosków o dotację na wymianę pieca. Wniosków takich złożono 2,5 tys., z czego połowę w ramach programu "Czyste powietrze", a 1,24 tys. w ramach programów gminnych. Najwięcej wniosków złożono w Skawinie (438), Wieliczce (421) i Liszkach (262). "To dobry sygnał. Pamiętajmy jednak, z jakim zadaniem musimy się zmierzyć: tylko w samym +obwarzanku+ pozostało prawie 22 tys. +kopciuchów+ do likwidacji. Co zamierzają włodarze i obywatele takich gmin jak Wieliczka czy Biskupice, w których wymieniono poniżej 1 proc. swoich +kopciuchów+?" - powiedział Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Uchwała antysmogowa dla Małopolski wchodzi w życie 1 stycznia 2023 r., czyli za 444 dni. Do tego czasu trzeba zlikwidować jeszcze 21,7 tys. nieekologicznych pieców. Licznik odliczający dni do wejścia w życie uchwały antysmogowej jest dostępny na trzech tablicach multimedialnych w Krakowie uruchomionych w ramach budżetu obywatelskiego.

Na działania wspierające wymianę kotłów miasto Kraków przeznaczyło 30 tys. zł dla każdej gminy z metropolii krakowskiej. "Kraków zdecydował się wesprzeć finansowo gminy metropolii krakowskiej, ponieważ bez konkretnych działań w +obwarzanku+ problem zanieczyszczenia powietrza będzie uciążliwy dla mieszkańców całego regionu, w tym krakowian - choćby ze względu na emisję napływową" - powiedział pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski.

Zgodnie z danymi urzędu wojewódzkiego, w I półroczu w 150 gminach Małopolski wymieniono prawie 3,5 tys. przestarzałe piece na paliwa stałe. 61 proc. wszystkich wymian stanowiło przejście na ogrzewanie gazowe (2,12 tys. urządzeń), 17 proc. - na kotły na biomasę spełniające wymagania tzw. ekoprojektu (588 urządzeń).

Mieszkańcy Małopolski złożyli w I półroczu br. prawie 8,7 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze". Najwięcej - 245 złożono w gminie Wieliczka. Na drugim miejscu ex aequo z ilością 221 wniosków, uplasowały się gminy Krzeszowice oraz Myślenice. Trzecie miejsce pod względem ilości złożonych wniosków zajęła gmina Skawina (205).

Województwo małopolskie było pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe dla całego województwa. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2017 r. i wprowadziły ograniczenia dotyczące eksploatacji kotłów węglowych oraz paliw stałych złej jakości. Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 r., a niespełniające wymogów tzw. ekoprojektu - do końca 2026.

Pod koniec lipca Krakowski Alarm Smogowy (KAS) alarmował, że w całym województwie małopolskim spada tempo wymiany nieekologicznych pieców. W 2020 r. wymieniono ich 10,2 tys., podczas gdy w 2019 r. ponad 15 tys. W zeszłym roku w 17 małopolskich gminach nie wymieniono żadnego kopciucha - wskazano. W ocenie organizacji wolno idzie też realizacja programu "Czyste powietrze".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych