Kraków z 33 mln zł na inwestycje infrastrukturalne

O prawie 33 mln zł zwiększy się dofinansowanie z funduszy europejskich na budowę nowej linii tramwajowej w Krakowie - poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Autor: PAP 14 grudnia 2021 10:36

"Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które zarządza krajowymi programami unijnymi, dostrzega konieczność rozwoju transportu miejskiego. Dlatego miasta mogą liczyć na dodatkowe pieniądze dla komunikacji miejskiej" - powiedział podczas konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Wskazał, że dzięki decyzji resortu dofinansowanie dla Krakowa z funduszy europejskich zwiększy się o ok. 33 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na budowę linii tramwajowej Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Dodał, że w ramach budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej powstaną trzy parkingi typu Park&Ride, które umożliwią pozostawienie samochodu oraz kontynuację podróży transportem zbiorowym. "Nowa linia wraz z węzłem przesiadkowym poprawi dostępność komunikacyjną północnych obszarów miasta, wpłynie na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska" - mówił minister. Dodał, że jest to największa na północy Krakowa inwestycja komunikacyjna.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szef resortu funduszy i polityki regionalnej podkreślił, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to forma współpracy samorządów współfinansowana ze funduszy europejskich. Wskazał, że partnerstwa miast wojewódzkich i otaczających je gmin wspólnie ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia.

Uczestniczący w konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazał, że na dofinansowanie mogą liczyć wszystkie samorządy, niezależnie od opcji politycznej. Przypomniał, że na terenie miasta Krakowa realizowane jest pięć projektów o łącznej wartości ponad 1,46 mld zł, w tym dofinansowanie z funduszy europejskich to ponad 600 mln zł. "Transport w Krakowie i jego regionie przeżywa obecnie dynamiczny rozwój. Budujemy północną obwodnicę miasta, przebudowujemy kolej aglomeracyjną. Dzięki środkom europejskim zaś stolica Małopolski zyska nową linię tramwajową, która ułatwi mieszkańcom północnej części miasta dojazd do jego centrum" - mówił.

Podczas konferencji zaznaczono, że z programu Infrastruktura i Środowisko MFiPR przeznaczyło około 10 mld zł na rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach. Realizowane projekty obejmują budowę i modernizację infrastruktury tramwajowej i autobusowej, zakup nowego taboru tramwajowego, trolejbusowego i autobusowego, elementy Inteligentnych Systemów Transportowych, budowę węzłów przesiadkowych oraz rozbudowę II linii metra warszawskiego. Dzięki funduszom powstanie ponad 200 km nowych lub zmodernizowanych linii tramwajowych i linii metra. Docelowo zakupionych lub zmodernizowanych zostanie ponad 1100 sztuk jednostek taboru pasażerskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych