Kraków z planem miejscowym dla Wesołej. Trwają prace dot. zagospodarowania terenu

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Wesołej uchwalony przez Radę Miasta Krakowa pozwoli zachować dotychczasowy jej charakter, uzupełniając go o funkcję usługową i tereny zielone – ocenili w środę urzędnicy odpowiedzialni za zagospodarowanie tego terenu.

Autor: PAP 08 grudnia 2021 14:12

Wesoła to obszar w centrum Krakowa w rejonie ul. Kopernika, na którego części przez lata funkcjonowały obiekty Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Po przeprowadzce lecznicy do nowej siedziby ponad 9 ha atrakcyjnych terenów zakupiło miasto za prawie 283,2 mln zł.

Zagospodarowanie Wesołej budzi emocje, krakowianie na różnych forach już od dłuższego czasu zgłaszają swoje pomysły i wyrażają obawy, co stanie się z terenami przy ul. Kopernika w sercu miasta. W zeszłym tygodniu miejscy radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zarządzanie tym miejscem powierzono Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Jak przypomnieli w środę urzędnicy, proces planistyczny trwał od 2017 roku i był szeroko konsultowany z mieszkańcami.

Zdaniem wiceprezydenta Krakowa Jerzego Muzyka, miejscowy plan dla Wesołej jest jednym z najważniejszych planów jaki powstał w ciągu ostatnich lat.

"Jest on odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które związane były z zakupem tych terenów przez miasto. W ramach tej przestrzeni blisko trzy hektary planowane jest jako zieleń publiczna" - wskazał Muzyk.

Prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa Jan Pamuła ocenił, że przyjęty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Wesołej będzie wskazywał kierunki przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Zgodnie z przedstawionymi planami w trzech budynkach: przy ul. Kopernika 15, 15A i 15B będzie się mieścić Biblioteka Kraków. Obecnie trwają prace projektowe związane z adaptacją poszpitalnych budynków na potrzeby biblioteki - zakończą się one do maja przyszłego roku. W styczniu 2022 roku - zapowiedziano podczas konferencji - zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę.

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta, na Wesołą prawdopodobnie wejdzie także Krakowskie Biuro Festiwalowe, które miałby przejąć budynek tzw. czerwonej chirurgii. "Zmiana siedziby KBF jest związana koncepcją umieszczenia w przestrzeni Wesołej prężnie działającej instytucji kultury, która poprzez realizowane projekty oraz współpracę z lokalnymi partnerami zaprosi do przestrzeni Wesołej mieszkańców oraz turystów" - wskazał wiceprezydent.

Plany zakładają, że na Wesołej w przyszłości ma powstać także rynek Galicyjski. Uchwalony miejscowy plan pozwala również na przygotowanie międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego, który niebawem ma ogłosić Agencja Rozwoju Miasta Krakowa.

Cały obszar Wesołej liczy prawie 50 hektarów. Jest ograniczony ulicą Grzegórzecką od strony południowej, ulicami Blicha i Lubicz od strony północno-zachodniej i aleją Powstania Warszawskiego z wyłączeniem Ogrodu Botanicznego UJ. Jesienią 2019 roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę, zgodnie z którą gmina wykupiła 9,13 ha tego terenu i 17 budynków opuszczanych przez Szpital Uniwersytecki, płacąc za nieruchomości prawie 283,2 mln zł. Należność została rozłożona na dziesięć rat do 2028 r. Budynki mają być przekazywane miastu stopniowo do 2023 r.

W ramach przygotowania do zagospodarowania tego terenu został utworzony specjalny zespół konsultacyjny ds. Wesołej, który złożony jest z radnych. Jego zadaniem jest omawianie i opiniowanie planowanych inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych