Kraków zamienia pustostany na mieszkania

W wyniku szerokich działań krakowskiego mieszkalnictwa w latach 2019-2021 udało się bardzo znacząco zwiększyć liczbę mieszkań przekazywanych na potrzeby oczekujących z list mieszkaniowych i list eksmisyjnych – z prawem do lokalu socjalnego. Zbudowano 522 nowych mieszkań i wyremontowano ponad 1040 pustostanów.

Autor: Housemarket.pl/UM Kraków 10 czerwca 2022 10:22

  • Miastu udaje się zmniejszyć listę oczekujących na mieszkanie socjalne z gminnego zasobu.
  • Celem podejmowanych działań jest odzyskiwanie jak największej liczby lokali i zwiększenie remontów pustostanów.
  • To także pozbywanie się nierentownych lokali, w ramach nieograniczonego przetargu.
  • Co roku, w wyniku demografii, ale i bardzo aktywnej akcji miejskich podmiotów, Miasto odzyskuje 300-500 pustostanów, które mogą zostać przeznaczone na potrzeby krakowian.

W efekcie na koniec 2021 r. – łącznie na listach mieszkaniowych i z eksmisji – na mieszkanie czekało tylko 349 rodzin. Te prawie 1600 mieszkań, przekazanych krakowskim rodzinom bardzo znacząco zmniejszyło listę oczekujących.

Teraz przed Krakowem plan skrócenia czasu oczekiwania na mieszkanie poprzez: maksymalizację odzysku i remontu pustostanów, pozbycie się nierentownych lokali, na drodze przetargu nieograniczonego – środki finansowe ze sprzedaży lokali wchodzą w skład budżetu miasta, co pozwala zagospodarować środki na remonty dużej liczby pustostanów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mieszkania w Krakowie

W Krakowie jest ponad 15 tys. mieszkań gminnych, w tym ponad 3 tys. mieszkań z czynszem socjalnym, prawie 12 tys. lokali komunalnych i ok. 1400–1500 pustostanów.

Co roku w wyniku demografii, ale i bardzo aktywnej akcji miejskich podmiotów miasto odzyskuje 300–500 pustostanów. Od kilku lat te dane są stabilne i zbliżone, a Kraków przewiduje utrzymanie tego stanu przez najbliższe kilka lat.

Jakich mieszkań potrzebują krakowianie?

Od lat główne zapotrzebowanie na lokale miejskie występuje w zakresie mieszkań 1- i 2-pokojowych. Dużo mniejszym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 3-pokojowe i większe. Miasto teraz i w przyszłości nie będzie potrzebowało mieszkań o takiej wielkości, a warto zaznaczyć, że wśród tych odzyskiwanych nie brakuje właśnie dużych lokali.

Nie są remontowane również ostatnie pustostany w danym budynku, które należą do miasta. Zgodnie z przyjętymi od lat zasadami, Miasto wychodzi ze wspólnot mieszkaniowych, w których jest niedecyzyjne. Na dziś lista liczy 207 przeznaczonych do sprzedaży mieszkań.

Wdrażane działania powinny skutkować przekazywaniem osobom oczekującym na listach mieszkaniowych, corocznie 400 pustostanów. Kraków spodziewa się 100 remontowanych w ramach programu „Mieszkanie za remont”. Warunkiem takich potencjalnych efektów są środki budżetowe. Zewnętrzne (BGK) są mocno ograniczone, więc pozostają nakłady własne miasta, w tym środki ze sprzedaży niepotrzebnych miastu i mieszkańcom pustostanów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych