Kraków zaoszczędzi na gazie dzięki grupie zakupowej; kupuje po cenach z 2018 r.

Miasto Kraków do końca 2022 r. będzie kupować gaz ziemny na potrzeby swoich obiektów i spółek miejskich po cenach z 2018 r., dzięki zakupowi tego paliwa w ramach Krakowskiej Grupy Zakupowej Gazu (KGZG). Według szacunków oszczędności na gazie w br. wyniosą ok. 40 mln zł.

Autor: PAP 11 stycznia 2022 16:59

Liderem grupy, w której skład wchodzą jednostki i spółki komunalne, jest Krakowski Holding Komunalny SA.

Prezes KHK Tadeusz Trzmiel przekazał we wtorek, że w tym roku wszyscy uczestnicy grupy zapłacą za gaz, łącznie z opłatą dystrybucyjną, ok. 7,7 mln zł netto.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Gdyby uczestnicy naszej grupy zakupowej kupili w 2022 roku gaz według aktualnego cennika dla biznesu, miasto, jednostki i spółki wydałyby o około 40 mln złotych więcej" - ocenił Trzmiel.

Według niego aktualnie obowiązujące umowy są efektem przetargu przeprowadzonego w 2020 roku w ramach Krakowskiej Grupy Zakupowej Gazu.

Sytuacja gospodarcza w 2020 r. wywołana pandemią koronawirusa - wskazali przedstawiciele miasta - znacząco wpłynęła na spadek cen gazu na światowych i krajowej giełdzie, co z powodzeniem wykorzystano organizując przetarg na dwuletni okres zakupowy. Zapłacono wtedy cenę z 2018 r.

"W kontekście aktualnej sytuacji na rynkach i ogromnych podwyżek cen energii gazowy +grupon+ zorganizowany przez KHK okazał się więc doskonałym rozwiązaniem" - ocenił prezes KHK.

Według przedstawionych danych KGZG kupuje rocznie około 6 mln metrów sześciennych gazu dostarczanych dla 130 podmiotów posiadających ponad 300 punktów odbioru. Połowa z nich to kotłownie, a także kuchnie w obiektach edukacyjnych i żłobkach.

Kolejne kotłownie należą do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i spółki zależnej (63 obiekty) oraz Zarządu Budynków Komunalnych (60 obiektów). Pozostali uczestnicy grupy zakupowej to budynki należące do instytucji kultury i domy pomocy społecznej. Większość z nich zlokalizowana jest poza zasięgiem miejskiej sieci ciepłowniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych