Krakowiacy zapłacą więcej za wywóz śmieciPAP - 17 września 2020 08:42


23 zł od osoby miesięcznie zapłacą krakowianie za wywóz odpadów komunalnych niezależnie od tego, czy mieszkają w domu jednorodzinnym czy w bloku – zdecydowali w środę radni. Ci, którzy nie segregują śmieci będą musieli płacić dwa razy więcej – 46 zł.

Nowe stawki będą obowiązywać od 1 listopada 2020 roku. Za przyjęciem uchwały głosowało 24 radnych, 17 było przeciw. Klub PiS zgłosił wotum separatum.

Dla rodzin wielodzietnych - posiadających Kartę Dużej Rodziny - będzie 20-procentowa zniżka od przyjętej stawki. Jeżeli przy domu jednorodzinnym będzie kompostownik także będzie zniżka: o 4 zł od osoby.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak mówił dziennikarzom wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig 23 zł to stawka zaproponowana przez radnych. "Prezydent przychylił się do ich argumentacji. Nie uważamy, żeby to była stawka optymalna. Stawką, która daje bezpieczeństwo, że nie trzeba będzie wracać do podwyżki to było 25 zł" - mówił Kulig.

Podkreślił, że podwyżki są konieczne, bo śmieci segregowane do tej pory na trzy frakcje, będą musiały być segregowane na pięć, a to podnosi koszty działania całego systemu, dodatkowo odbiór odpadów "bio" wymaga większych nakładów, bo są one wywożone daleko poza miasto.

Radni w dyskusji mówili, że szukali takiego sposobu naliczania opłat, który jak najmniej będzie obciążał mieszkańców, ale nie da się ustalić jednej metody idealnej dla wszystkich, a tymczasem koszty odbioru odpadów i wpływy z tytułu opłat od mieszkańców muszą się bilansować.

Niektórzy - jak radny Przyjaznego Krakowa Łukasz Wantuch - podnosili kwestię zaniżania przez mieszkańców liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Z kolei Józef Jałocha z PiS wskazywał, że przez lata nie udało się wypracować systemu wyławiania tych, którzy nie płacą ani sposobu skutecznej segregacji odpadów w blokach. Inni wskazywali, że bardzo trudno będzie ustalić, kto ma przy domu kompostownik i należy mu się zniżka.

Michał Drewnicki z PiS mówił, że klub od początku uważa, że nie jest to dobry czas na podwyżki zwłaszcza, że w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej gospodarowania odpadami. "Jesteśmy przeciw tym podwyżkom, bo uważamy, że uderzą one w mieszkańców, zwłaszcza w rodziny, gdzie jest więcej dzieci. Dodatkowo uważamy, że system nie jest na tyle sprawny, żeby można było wyszukać ludzi, którzy nie wypełniają deklaracji i nie płacą. Apelowaliśmy do prezydenta o zasypanie tej szarej strefy, ale widocznie wprowadzenie takiego rozwiązania jest zbyt skomplikowane" - mówił dziennikarzom Drewnicki.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec z PO argumentował, że podwyżka jest konieczna, żeby ustabilizować koszty system odbioru odpadów w mieście. "Według danych z lipca i sierpnia miesięczny koszt systemu odbioru odpadów w Krakowie to ok. 16,5 mln zł, a wpływ z opłaty śmieciowej to 11 mln zł miesięcznie. Ok. 5,5 mln zł MPO musi dopłacać do systemu, został wzięty na to krótkoterminowy kredyt" - powiedział dziennikarzom Jaśkowiec. "Potrzebna jest podwyżka, żebyśmy nie mieli takich problemów, jakie miał kiedyś Neapol" - dodał.

Na początku tego roku w Krakowie prowadzone były konsultacje społeczne dotyczące projektów uchwał dotyczących zmian w zintegrowanym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Wzięło w nich udział ponad 17 tys. osób. Zdecydowana większość mieszkańców, wnoszących wnioski i uwagi (ponad 79 proc.) opowiedziała się za ustaleniem wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

Obecnie opłaty za wywóz śmieci są bardzo zróżnicowane. Stawka w zabudowie jednorodzinnej, gdzie odpady są zbierane selektywnie to 26 zł dla gospodarstwa jednoosobowego, a 56 zł dla czteroosobowego. Tam, gdzie nie ma zbiórki selektywnej to odpowiednio stawki 39 zł i 84 zł. W zabudowie wielorodzinnej przy zbiórce selektywnej stawka w gospodarstwie jednoosobowym wynosi 15 zł lub 22 zł, jeśli odpady nie są segregowane.

Urzędnicy porównując Kraków do innych dużych miast wskazują, że biorąc pod uwagę stawki dla dwóch osób w zabudowie jednorodzinnej najwięcej płacą mieszkańcy Gdańska - 118,45 zł, w Szczecinie i Warszawie - po 94 zł, w Lublinie 60 zł, a we Wrocławiu - 59 zł. Z kolei stawki dla dwóch osób mieszkających w bloku wynoszą: w Warszawie 65 zł, we Wrocławiu 54 zł, Szczecinie - 52,50 zł. W Krakowie niezależnie od rodzaju zabudowy będzie to 46 zł dla dwóch osób.