Krakowscy taksówkarze podnoszą stawki

Krakowscy przewoźnicy od piątku będą mogli stosować nowe stawki za przejazdy taksówkami. Maksymalne ceny za tego typu usługi wzrosną o 30–40 proc.

Autor: PAP 28 lipca 2022 09:25

  • Jak przypomniał krakowski magistrat, decyzję o zmianie maksymalnych cen za usługi taksówkarskie uchwaliła rada miasta podczas sesji 6 lipca.
  • "Dotychczasowe ceny urzędowe obowiązywały już od ponad dwunastu lat i są najniższe spośród wszystkich dużych miast w Polsce" - wskazano.

Nowe stawki przewidują wzrost wysokości opłat o 30-40 proc. To podniesienie maksymalnej opłaty początkowej z 7 zł do 9 zł i stawki za 1 km z 2,80 zł do 4 zł, a opłaty za godzinę postoju z 38 zł do 55 zł. Ceny właściwe, ale nie wyższe niż wskazane w uchwale, będą ustalali sami taksówkarze.

Nowe stawki maksymalne zostały omówione przez zespół roboczy ds. rozpatrywania postulatów środowiska krakowskich taksówkarzy. Przyczyny podwyżek, które wskazali przewoźnicy, to m.in.: wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, kosztów utrzymania, cen paliw, składek ZUS, ubezpieczenia, a także rosnąca inflacja.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Taksówkarze już pod koniec roku sygnalizowali konieczność zmian, podnosząc, że wielu z nich pracuje na granicy opłacalności i nie może pozwolić sobie np. na wymianę samochodu. Te ceny są jedynie odpowiedzią na kilkunastoletni brak aktualizacji regulacji w tym zakresie" - wyjaśnił krakowski magistrat, wskazując, że jest to pierwsza od 2009 r. podwyżka cen za te usługi.

Jak zakomunikowano, w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją ekonomiczną, władze miasta zadeklarowały stałą obserwację rynku usług taksówkarskich pod kątem ewentualnych dalszych zmian uchwały.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych