Kredyt hipoteczny już jest na wakacjach kredytowych. A co z pożyczką hipoteczną?

Ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe niektóre banki interpretują po swojemu. Posiadaczom pożyczki hipotecznej podpowiadamy: składając wniosek o wakacje kredytowe warto napisać oświadczenie, na jaki cel została wydana.

Autor: Przegląd prasy / Tamara Marczewska 05 sierpnia 2022 11:38

  •  W piątek wyszło na jaw, że przepisy dotyczące wakacji kredytowych można interpretować szerzej, niż było to planowane w zamyśle analityków i ekonomistów.
  • Posiadacze pożyczek hipotecznych także chcą korzystać z wakacji kredytowych.
  • Ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe banki interpretują różnorako: honorują wakacje pożyczek kredytowych, albo odmawiają udzielenia wakacji.
  • Warto napisać oświadczenie, dotyczące celu przeznaczenia pożyczki. Zakup lub remont mieszkania w większości banków pozwoli na skorzystanie z wakacji kredytowych.

Ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe banki interpretują po swojemu. Posiadaczom pożyczki hipotecznej podpowiadamy: składając wniosek o wakacje kredytowe warto napisać oświadczenie, na jaki cel została wydana pożyczka.

Od razu w piątek wyszło na jaw, że przepisy dotyczące wakacji kredytowych można interpretować szerzej, niż było to planowane w zamyśle analityków i ekonomistów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najpierw chodziło o klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w złotych, który wzięli oni na nieruchomość zaspokajającą własne potrzeby mieszkaniowe, przed okresem lipca 2022 r.

Do wakacji kredytowych dołączyli posiadacze pożyczek hipotecznych. To pożyczki przeznaczone na dowolny cel, ale ich zabezpieczeniem jest także nieruchomość. Jednak by skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić kryteria. 

Dlatego bank zadaje pytanie o motywację. Pożyczka hipoteczna jest zwykle o wiele droższa. Ale i tu środki trzeba było spożytkować na własne cele mieszkaniowe i nie inne, - jak spłata innego kredytu czy dowolny inny wydatek.

Jednak, jak informuje Gazeta Wyborcza, od kilku dni niektóre z udzielających wakacji banków nie przyjmuje wniosków o wakacje kredytowe od pożyczkobiorców hipotecznych.

Jeśli pożyczka została przeznaczona na inny cel - w tym także mieszkaniowy, jak donosi Gazeta - nie uda się wziąć wakacji kredytowych w:

  • mBanku
  • Banku Pocztowym
  • PKO BP.

Inne banki wymagają od klientów oświadczeń, na jakie cele zostały przeznaczone pożyczki hipoteczne i stosownie od informacji rozpatrują wniosek.

Zdaniem Gazety, patową sytuację mógłby rozwiązać UOKiK, zwracając się bezpośrednio do Ministerstwa Finansów z prośbą o doprecyzowanie przepisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych