Kto odpowiada za zamieszanie z reprywatyzacją kamienic?

Za zamieszanie związane z reprywatyzacją w Warszawie odpowiedzialna jest prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz – uważa rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

Autor: PAP 22 sierpnia 2016 14:37

Beata Mazurek zwróciła uwagę, że media donoszą o „dzikiej reprywatyzacji” i „samowolce w przejęciu kamienic czy ziemi” w Warszawie. Zaznaczyła, że dobrze się stało, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o gruntach warszawskich.

– Miejmy nadzieję, że sprawy reprywatyzacji w Warszawie będą teraz przebiegały rzetelnie i uczciwie – uważa Beata Mazurek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Od kwietnia br. Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-2016, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w Śródmieściu.

Pytany o efekty tej kontroli, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik powiedział w poniedziałek portalowi rp.pl, że prowadzonych jest pięć lub sześć śledztw dotyczących nieruchomości warszawskich. Pytany, czy niektóre decyzje będą mogły zostać podważone, Wąsik odparł, że państwo polskie przy tym stanie prawnym może się tym zająć. „Państwo polskie będzie odzyskiwało nieruchomości” – podkreślił.

Ustawa dotycząca gruntów warszawskich, którą w połowie sierpnia podpisał prezydent, jest próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Jej celem jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości – chodzi m.in. o handel roszczeniami. W procederze tym różne podmioty skupują od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po znacznie wyższych cenach rynkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych