Kurtyka: 2040 to jasna wizja transformacjiPap - 11 lutego 2021 08:47


Specyficzny punkt startowy i wymiar potrzeb transformacji Polskiej energetyki wynika w dużym stopniu z uwarunkowań historycznych – pisze w czwartkowej "Rzeczpospolitej" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

W ocenie Kurtyki od końcówki lat 80. dokonał się w naszym kraju ogromny postęp. "Dzięki wzrostowi gospodarczemu możliwa była reindustrializacja kraju i dostosowanie energetyki i przemysłu do coraz bardziej wymagających norm ekologicznych obowiązujących w Unii Europejskiej" - dowodzi minister.

Podkreśla, że nowa, zaktualizowana po 12 latach, "Polityka energetyczna Polski do 2040 r." wskazuje kierunki naszej transformacji energetycznej. Szef resortu klimatu wskazuje, że uwzględnienia ona potrzeby regionów, które dziś są uzależnione od paliw kopalnych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Chodzi tu m.in. o zapewnienie nowych miejsc pracy i gałęzi przemysłu, uczestniczących w przekształceniach sektora energii. Dodatkowo, działania związane z transformacją rejonów węglowych będą wspierane kompleksowym programem rozwojowym. Transformacja energetyczna może stworzyć ok. 300 tys. nowych miejsc pracy w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii, energetyką jądrową, elektromobilnością, infrastrukturą sieciową, cyfryzacją czy termomodernizacją budynków" - wyjaśnia.