Kurtyka: chcemy odpowiadać na wyzwania na Śląsku polityką i dostępnością funduszyPAP - 10 marca 2021 13:35


Chcemy odpowiadać na wyzwania dotyczące Śląska zarówno w sposób programowy, Polityką Energetyczną Polski do 2040 r., jak i dostępnością funduszy - zadeklarował w środę w Katowicach minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Tego dnia w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego podpisano umowy na ogółem 57 mln zł dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do czterech projektów zakupu autobusów niskoemisyjnych (elektrycznych) w programie Gepard II oraz na kolejne 57 mln zł na ten sam cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20.

W obecnej edycji programu pilotażowego programu Gepard II łącznie 85-proc. dofinansowanie zapewniają po połowie środki NFOŚiGW (57 mln zł) oraz śląskiego RPO (57 mln zł).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W woj. śląskim cztery projekty otrzymają łączną dotację 114 mln zł. Będzie to: wsparcie zakupu 32 autobusów elektrycznych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz razem 11 kolejnych takich pojazdów przez: Tychy (sześć), Zawiercie (trzy) i Czechowice-Dziedzice (dwa). Kupione i zainstalowane zostaną też 34 stacje ładowania.

Jak zaznaczył podczas uroczystości podpisania umów na dofinansowania z obu źródeł Kurtyka, jest ona wymiernym dowodem, że minister klimatu i środowiska realizuje swoje zobowiązania w ramach Programu dla Śląska.

"Chcemy przyczynić się do modernizacji Śląska, chcemy przyczynić się też do podnoszenia jakości życia wszystkich mieszkańców Polski, ale tu, w szczególności na Śląsku mamy świadomość, że kumuluje się wiele spośród wyzwań, na które odpowiadamy zarówno w sposób programowy: Polityką Energetyczną Polski, której jednym z filarów jest poprawa jakości powietrza i zazielenienie transportu, a z drugiej strony - dostępnością funduszy" - powiedział Kurtyka.

Łączna wartość czterech dofinansowanych w woj. śląskim projektów to 138,3 mln zł. Środki własne projektodawców to razem 17,9 mln zł, a pożyczki NFOŚiGW - w sumie 6,4 mln zł.