Kurtyka: chcielibyśmy, by fotowoltaika szła w kierunku większej autokonsumpcji

Chcielibyśmy, aby osoby produkujące energię w oparciu o fotowoltaikę szły w kierunku większej autokonsumpcji i żeby były w stanie jak najlepiej ją wykorzystać. Przesył energii jest bardzo kosztowny - powiedział we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Autor: Pap 24 sierpnia 2021 11:41

W rozmowie z portalem WP.pl minister Kurtyka pytany był o to, jakie zmiany od nowego roku czekają osoby chętne do instalacji paneli fotowoltaicznych.

"Chcielibyśmy, aby osoby produkujące energię w oparciu o fotowoltaikę szły w kierunku większej autokonsumpcji i żeby były w stanie jak najlepiej ją wykorzystać" - powiedział. "Przesył energii jest bardzo kosztowny, równie kosztowny jak sama produkcja" - wskazał Kurtyka i wyjaśnił, że jednym ze sposobów na zwiększenie wykorzystania produkowanej przez prosumentów energii elektrycznej mogą być np. pompy ciepła służące do ogrzewania domów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt noweli Prawa energetycznego, który wprowadzi zmiany dla prosumentów, dotyczy m.in. możliwości zmiany sprzedawcy energii w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Projekt przewiduje stworzenie bezpłatnej porównywarki ofert sprzedaży energii elektrycznej, przeznaczonej dla odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych oraz mikroprzedsiębiorców o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh.

Projektowana nowela wzbudziła kontrowersje, ponieważ zaproponowano w niej także likwidację systemu opustów dla prosumentów.

Zgodnie z projektem prosumenci wchodzący na rynek po 2021 r. otrzymają możliwość sprzedaży tzw. sprzedawcy zobowiązanemu całości nadwyżek energii elektrycznej po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału. Obecnie prosumenci za wprowadzoną do sieci jedną jednostkę energii mogą potem odebrać darmo 0,8. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych