Kurtyka: przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii

Przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz czekamy na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – powiedział w poniedziałek minister Michał Kurtyka w Radiu Plus.

Autor: PAP 13 września 2021 09:32

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział w poniedziałek w Radiu Plus, że projekt przepisów mających na celu ochronę odbiorców przed podwyżkami cen energii jest gotowy.

"Przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz czekamy na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu" - powiedział Michał Kurtyka.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że projektowane przepisy mają stanowić narzędzie dla prezesa Urzędy Regulacji Energetyki, aby nie doprowadzić do skokowego wzrostu cen energii.

"Będziemy kierować nasze działania na odbiorcę wrażliwego, zagrożonego ubóstwem energetycznym, a więc takiego, którego udział kosztów energii w dochodzie rozporządzalnym wynosi mniej więcej 10 proc. Szukamy sposobu, aby połączyć to z wiedzą, w jakim budynku ta osoba mieszka. Wiedzę o tym posiadają miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej" - stwierdził Kurtyka.

Dodał, że grupa osób zagrożonych ubóstwem energetycznym spadła w ciągu ostatnich 10 lat.

"Udział procentowy osób zagrożonych ubóstwem jest malejący, 10 lat temu było to ponad 10 proc., dzisiaj jest to ok. 6 proc. Mamy spadek udziału osób, które są zagrożone i mniej więcej taka grupa może liczyć na pomoc." - wskazał minister klimatu.

Powiedział także, że na razie nie można mówić o kosztach, bo zależą one od tego, jaki system pomocy zostanie przyjęty. Stwierdził tylko, że obecnie trwają rozmowy z ministrem finansów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych