Kwatery studenckie: w kosztach utrzymania może pomóc wsparcie finansowe z uczelni

Student może dostać wsparcie finansowe na pokrycie kosztów mieszkania. Otrzymuje je w formie stypendium socjalnego od uczelni, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium od rektora albo zapomogi. Pieniądze te mogą pokryć koszty zakwaterowania w domu studenckim lub na wynajęcie kwatery na rynku komercyjnym.

Autor: PAP / Tamara Marczewska 03 sierpnia 2022 13:08

  • Do ministra resortu edukacji i nauki nie płyną sygnały wskazujące na zwiększone zapotrzebowanie na miejsca w domach studenckich.
  • Nie ma podstaw prawnych do zapewnienia przez ministra miejsc w akademikach czy ingerencji w zasady obowiązujące na rynku komercyjnym. 
  • Wsparcie finansowe z budżetu państwa dla studentów istnieje w formie stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora albo zapomogi. 
  • Świadczenie to może być przeznaczone na pokrycie kosztów zamieszkania podczas studiów.

Studentom przysługuje prawo do ubiegania się od uczelni o wsparcie finansowe w formie stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora oraz zapomogi.

- Świadczenie to może być przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania podczas studiów. Między innymi kosztów zakwaterowania w domu studenckim lub wynajęcia kwatery na rynku komercyjnym - podkreśliła Adrianna Całus, rzecznik MEiN.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Polsce jest blisko 400 uczelni, na których uczy się ok. 1,2 mln studentów. Liczba doktorantów w szkołach doktorskich w 2021 r. wynosiła 12 tys., a na studiach doktoranckich - 15,6 tys.

Szkoły doktorskie od 1 października 2019 r. zastępują  studia doktoranckie - to jeden z efektów reformy nauki i szkolnictwa wyższego, wprowadzonej przez byłego wicepremiera i szefa MNiSW Jarosława Gowina.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych