Kwieciński: w I kw. br. wzrost produkcji budowlano-montażowej o co najmniej 11 proc. rdr

W I kwartale tego roku produkcja budowlano-montażowa wzrośnie o co najmniej 11 proc. rdr - ocenia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w przekazanym PAP komentarzu do danych GUS o produkcji budowlano-montażowej w lutym br.

Autor: Pap 22 marca 2019 09:16

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że produkcja budowlano-montażowa w lutym 2019 r. wzrosła o 15,1 proc. rdr, również w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 15,1 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej w lutym rdr o 5,9 proc., a mdm wzrostu o 5,0 proc.

Zdaniem Kwiecińskiego to dalszy ciąg pomyślnych informacji z gospodarki. Minister zauważył, że w zeszłym roku wzrost produkcji budowlano-montażowej był dwukrotnie wyższy - wyniósł ok. 31,3 proc. rdr, ale - wbrew pozorom - obecny wynik też budzi szacunek. "Pamiętajmy, że podobnie jak w styczniu br. niższy wzrost rok do roku jest wynikiem czynników pogodowych, a także - w pewnym zakresie - efektu wysokiej bazy" - zauważył minister.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Z uwagi na relatywnie zmienne warunki pogodowe panujące w marcu oraz wysokie tempo rozliczania funduszy unijnych w komponencie +infrastrukturalnym+, zwłaszcza w programie Infrastruktura i Środowisko, ale też programach regionalnych, można prognozować, że produkcja budowlano-montażowa w całym I kwartale br., osiągnie dodatni wzrost na poziomie co najmniej 11 proc. rdr." - uważa minister.

Kwieciński zauważył, że podany bieżący odczyt GUS był ponad dwa razy wyższy od konsensusu rynkowego. Zwrócił uwagę, że w stosunku do lutego 2018 r. wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w jednostkach zajmujących się budową budynków o 27,9 proc. rdr (w styczniu br. wzrost wyniósł 3,2 proc. rdr), natomiast w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 16,3 proc. rdr (w styczniu br. wzrost wyniósł 15,3 proc. rdr).

"Niezwykle +budująca+ jest informacja, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w lutym br. wzrosła w ujęciu rocznym o 20,4 proc. rdr, a w porównaniu do stycznia br. wzrosła o 24,1 proc. mdm. Uwagę zwraca fakt, że luty był kolejnym miesiącem gdy tzw. jednostki wykonujące głównie roboty budowlane specjalistyczne notowały w ujęciu rocznym spadek wielkości produkcji (o 0,8 proc. rdr, wobec spadku w styczniu o 6,2 proc. rdr. - PAP). Jednak wyraźnie zauważalny jest trend pozytywny" - ocenił.

Według ministra pobicie dobrych wyników z lutego 2018 r. nie było możliwe w szczególności wskutek nadzwyczaj wysokich tzw. opadów zakumulowanych, które były ponad dziesięciokrotnie wyższe niż rok temu. "Mimo tego pogoda w lutym 2019 r. była zauważalnie lepsza niż na początku tego roku. Pomogło to w odbiciu się branży budowlanej. Pokazują to zresztą dane GUS" - wskazał.

Kwieciński dodał, że w porównaniu do stycznia 2019 r. w trzech analizowanych grupach produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrosty (liczone w cenach stałych). Wartość produkcji ogółem, w ujęciu miesiąc do miesiąca, przekroczyła nieznacznie poziom 15 proc. W przypadku budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrost sięgnął 20 proc.; jednostek zajmujących się budową budynków - 13,3 proc., podmiotów wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - 12,7 proc. Skumulowany wzrost produkcji budowlano-montażowej dla stycznia i lutego 2019 r. wyniósł ok. 8,4 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych