Lada chwila skończą się pieniądze na dopłaty z MdM

Wszystko wskazuje na to, że lada chwila skończą się pieniądze na tegoroczne dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Autor: HouseMarket.pl 09 stycznia 2017 14:33

Według BGK w zaledwie trzy dni zarezerwowano 137 mln zł. Bank BZ WBK już zapowiedział, że wnioski będzie przyjmował tylko do 10 stycznia. Expander przypomina, że złożenie wniosku w banku nie gwarantuje uzyskania dopłaty. Kluczowe jest, aby został on zarejestrowany przez BGK.

Pieniądze na tegoroczne dopłaty skończą się prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Osoby, które chciałyby z nich skorzystać mają więc bardzo niewiele czasu. Gdy pula 373 mln zł wyczerpie się, dopłaty zostaną wstrzymane. Co istotne, kluczowe dla uzyskania wsparcia w takiej sytuacji będzie to, czy bank zdążył zarejestrować dany wniosek w systemie BGK. Samo złożenie wniosku nie daje bowiem niestety gwarancji uzyskania dopłaty.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sytuacja jest na tyle poważna, że pierwszy bank – BZ WBK – od 11 stycznia planuje wstrzymać przyjmowanie wniosków o kredyty z planowaną datą wypłaty dofinansowania na 2017 r. Bank informuje, że taka decyzja została podjęta ze względu na bardzo duże zainteresowanie klientów. Przyjmowanie wniosków po 10 stycznia wpływałoby na zwiększenie ryzyka, że dofinansowanie nie zostanie przyznane. Oczywiście bank zastrzega, że elastycznie reaguje na sytuację i w przypadku spadku dynamiki składanych wniosków może rozważyć wydłużenie terminu, aczkolwiek na ten moment nie jest to planowane.

Gdy pieniądze na ten rok już się skończą, nadal dostępne będą te na 2018 r. Co prawda cała pula (762 mln zł) jest wyższa niż tegoroczna (746 mln zł), ale do początku 2018 r. można wykorzystać z niej nie więcej niż połowę. Biorąc pod uwagę ile już zostało zarezerwowane, to pozostało już tylko 244 mln zł. Dla porównania przypomnijmy, że w trzy dni Polacy zawnioskowali o 137 mln zł. Pieniądze na przyszłoroczne dopłaty jednak nie znikną tak szybko.

- Niewielu sprzedawców godzi się bowiem otrzymać część zapłaty dopiero za rok. Jest to jednak możliwe w przypadku mieszkań będących jeszcze w budowie. Dlatego pierwsza połowa dopłaty na 2018 rok zniknie prawdopodobnie przed wakacjami. Druga połowa środków, tak jak w tym roku, zostanie wykorzystana zapewne w styczniu 2018 r. – zauważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Na koniec przypomnijmy, że dopłatę mogą uzyskać osoby w wieku do 35 lat, na zakup pierwszego w życiu własnego mieszkania lub domu. Tych ograniczeń nie muszą jednak spełniać rodzice wychowujący przynajmniej trójkę dzieci. Mogą oni skorzystać z MdM nawet jeśli są starsi i gdy mają już mieszkanie i chcą np. zamienić je na większe.

Dodatkowo kupowany lokal nie może być zbyt duży i zbyt drogi. Maksymalna powierzchnia to 75 mkw., a jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci metraż wzrasta do 85 mkw. Dom jednorodzinny nie może być większy niż odpowiednio 100 mkw. lub 110 mkw. Cena nie może natomiast przekraczać limitu obowiązującego w danym rejonie Polski. Wysokość limitów można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych