Las w Krzyżownikach dostępny dla mieszkańców PoznaniaPAP - 02 listopada 2020 09:52


Zakończył się pierwszy etap prac na terenie dawnej szkółki w Krzyżownikach. Dzięki temu poznaniacy zyskali kolejne miejsce, w którym mogą wypoczywać wśród zieleni. W przyszłości miejsce to zostanie dodatkowo zalesione; docelowo ma pełnić także funkcję rekreacyjną.

"Poznaniacy potrzebują miejsc do rekreacji i wypoczynku w otoczeniu przyrody. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego dbamy o miejską zieleń. Zagospodarowanie dawnej szkółki leśnej w Krzyżownikach to inwestycja potrzebna nie tylko mieszkańcom tego rejonu, ale całego Poznania. Sądzę, że będzie to miejsce chętnie odwiedzane przez poznaniaków i poznanianki" - wskazał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jak dodał, "warto wziąć pod uwagę, że teren ten znajduje się w Północno-Zachodnim Klinie Zieleni, w otoczeniu kompleksów leśnych".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Las to naturalna tarcza, która chroni przed zanieczyszczeniami powietrza, wysokimi temperaturami i przeciwdziała skutkom zmian klimatu. Inwestując w to miejsce, dbamy więc także o środowisko naturalne" - zaznaczył.

Poznański magistrat przypomniał, że decyzję o zalesieniu działek pomiędzy ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską w Krzyżownikach prezydent Poznania podjął w lipcu ubiegłego roku. Od tego czasu przeprowadzono pierwszy etap prac; teren zabezpieczono, aby można było udostępnić go zwiedzającym. Zlikwidowano też elementy zagrażające bezpieczeństwu, w tym pozostałości po niezamieszkałych budynkach i betonowych studniach nawadniających. Przygotowano także ścieżki dla pieszych.

Zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss zaznaczył, że Miejska Pracownia Urbanistyczna pracuje nad zmianą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu. "Podstawowe cele to zwiększenie lesistości obszaru położonego w północno-zachodnim klinie zieleni oraz podniesienie jego atrakcyjności poprzez możliwość uprawiania sportu i rekreacji. Dzięki temu na terenie dawnej szkółki będą mogły powstać m.in. boiska, korty, place zabaw i siłownie zewnętrzne" - mówił.

"Nowy plan umożliwi również adaptację istniejących budynków do prowadzenia usług - sportowych, gastronomicznych oraz związanych z działalnością edukacyjną, kulturalną i zdrowotną" - dodał.

Po zmianie obowiązującego planu przeprowadzony zostanie drugi etap prac. Podjęte będą przede wszystkim działania związane z zalesieniem działek.