Łatwiej o miejskie mieszkanie w Poznaniu

Poznań wprowadza nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań. Zlikwidowano nierealne kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, które wykluczało wielu poznaniaków. Dzięki zmianom w 2017 r. prawo do najmu uzyskało aż 290 osób.

Autor: HouseMarket.pl 08 listopada 2016 13:28

Jak informuje poznański ratusz uproszczone zostały procedury, przez co miasto może pomóc osobom dotkniętym przemocą, starszym, schorowanym i wychowankom domów dziecka. Obowiązująca do czerwca uchwała w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład zasobów mieszkaniowych miasta została zastąpiona nową, zgodnie z którą zrezygnowano z kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych.

Dotychczasowe kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oznaczało, że na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym przypadało do 5 mkw. powierzchni pokoi lub do 10 mkw. w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Ten system wykluczał z ubiegania się o prawo do najmu wiele osób, pomimo rzeczywiście trudnej sytuacji mieszkaniowej. Nowe reguły są bardziej sprawiedliwe i dostosowane do rzeczywistych potrzeb osób o niskich dochodach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecnie jedynym obowiązującym kryterium do udzielenia pomocy mieszkaniowej dla mieszkańców Poznania jest kryterium dochodowe.

Prawo do wynajmu mieszkania od miasta w 2017 r. przyznano 290 osobom, z tego 91 to osoby, których uprawnienie nie zostało zrealizowane na podstawie listy z ubiegłych lat. 162 osoby i rodziny, które zostały umieszczone w projekcie tegorocznej listy osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu nie spełniałoby wcześniej obowiązującego kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych