Liderzy programu Mieszkanie Plus. Gdzie powstanie najwięcej mieszkań?

Do pilotażu programu Mieszkanie Plus samorządy zgłosiły grunty o łącznej powierzchni 67 ha. Sprawdziliśmy, w których miastach powstanie najwięcej mieszkań na wynajem.

Autor: HouseMarket.pl 13 października 2016 09:02

Szacunkowo najwięcej dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności powstanie w Katowicach - 1370, we Wrześni – 1100, w Poznaniu – 1061 i w Gliwicach - 681.

Do budowy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus zostały wytypowane nieruchomości w: Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni. Samorządy, które zgłosiły się jako pierwsze do programu zgłosiły grunty o łącznej powierzchni ponad 67 ha.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreśla BGK Nieruchomości, podpisanie listów intencyjnych bądź porozumień z gminami jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Określenie programu funkcjonalnego zabudowy i szczegółowego harmonogramu możliwe będzie po uzyskaniu pozytywnych ocen ekonomicznych i prawnych poszczególnych inwestycji na wskazanych działkach.

Rekordziści mieszkań na wynajem

Największy grunt o powierzchni 18,3 ha przeznaczyły na mieszkania Katowice. Według wstępnych szacunków może na nich powstać 1370 mieszkań. Września wytypowała działki o wielkości 11,6 ha z możliwością budowy 1100 lokali. W Poznaniu urzędnicy wskazali teren przy ulicy Opolskiej o powierzchni 11,2 ha.

Jak informuje poznański ratusz, do listopada grunt powinien zostać przygotowany, bo na miejskiej działce trwa rozbiórka starych baraków. Inwestycja z potencjałem 1061 mieszkań mogłaby ruszyć wiosną, po zakończeniu formalności. – Wkładem miasta miałoby być udostępnienie gruntu i wskazanie osób, które oczekują na listach socjalnych, komunalnych, a więc tych najbardziej potrzebujących. Warto podkreślić, że nie konkurujemy z deweloperami. Kierujemy tę ofertę do osób uboższych – zapewnia Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Mniej, ale wciąż w czołówce

Nieco mniejszy rozmiar inwestycji, ale wciąż w czołówce 17 pilotażowych samorządów, planowany jest w Gliwicach. Miasto zaproponowało grunt - 7,2 ha, na którym może powstać około 691 mieszkań.

Na dalszych miejscach znajdują się: Starogard Gdański z działkami o powierzchni 2,7 ha i opcją na 255 mieszkań, Wałbrzych, który oddał 2 ha gotowe pomieścić 234 mieszkania, Chorzów z gruntem 2 ha i miejscem na około 186 mieszkań.

Z kolei w Stalowej Woli, na wskazanej przez samorząd działce może powstać około 192 lokali. Jak informuje stalowowolski magistrat, jednym z filarów rozwoju miasta jest budownictwo mieszkaniowe.

– Tak, aby stworzyć perspektywę dla młodych rodzin, ale również dla osób, które chciałyby powrócić z emigracji. Obok pracy, niezbędnym do tego elementem jest własne M. Dlatego założyliśmy, że w tej kadencji wybudujemy 100 mieszkań czynszowych na wynajem z dojściem do własności – tłumaczy prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych