Łódź chce ożywić śródmiejskie kwartałyHouseMarket.pl - 02 marca 2016 10:21


Trwa budowa nowej ulicy, która połączy ulice Tuwima i Moniuszki. Pierwsze 70 metrów jest już na ukończeniu. To pilotażowy projekt ożywienia śródmiejskich kwartałów, przez przebicie nowych uliczek, umożliwiających lepsze wykorzystanie i uporządkowanie ich rozległych przestrzeni.


Powstanie ulicy wewnątrz kwartału Tuwima-Sienkiewicza-Moniuszki-Piotrkowska to element szerszego projektu rewitalizacyjnego obejmującego m.in. przebudowę ul. Moniuszki i przywrócenie jej pieszym. Wartość projektu szacuje się na 50 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 30 mln zł.

Jak informuje łódzki magistrat, w procesie rewitalizacyjnym wezmą udział również mieszkańcy. Planowane są konsultacje społeczne.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Powierzchnia łódzkich kwartałów jest osiem razy większa od np. tych z Barcelony. Ich centra są często w złym stanie technicznym. Chcemy je ożywić, umożliwić ludziom dostanie się do ich wnętrza, poprawić komunikację. To pierwszy przykład, pokazujący, że taka inicjatywa jest możliwa. Przebiciu ulicy towarzyszy również remont zabytków. Pofabryczny budynek przy ul. Tuwima zajmie Urząd Miasta Łodzi, w willi przy Moniuszki 5 znajdzie się nowoczesna mediateka. Ulica będzie się malowniczo wiła. Przebieg determinują kamienice i zieleń, m.in. niemal stuletnie drzewa. Wyburzeniu ulegnie jedynie kilka obiektów gospodarczych – tłumaczy prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Prezydent podkreśla, że to projekt pilotażowy. Dzięki niemu będzie można ocenić, czy proponowane przez miasto rozwiązanie przynosi zakładane korzyści ożywienia gospodarczego oraz kulturalnego centrum Łodzi.

Ulica wewnątrz kwartału między ulicami Tuwima-Sienkiewicza-Moniuszki-Piotrkowską będzie miała łącznie 400 metrów. Pierwsze 70 metrów ulicy już na ukończeniu.

W tym roku przygotowany zostanie teren pod dalszy jej przebieg. Nawierzchnia ułożona zostanie w 2017 roku. Prace skoordynowane są bowiem z remontem ulicy Moniuszki. Efektami przebudowy kwartału będzie można się cieszyć w 2018 r. Nowopowstająca uliczka będzie również docelowym wjazdem na parking wielopoziomowy, który powstanie wewnątrz kwartału – na tyłach budynku przy Piotrkowskiej 94.