Łódź: od 1 lipca hybrydowy system opłat za odbiór odpadó

Od 1 lipca wejdzie w Łodzi w życie tzw. hybrydowy system opłat za odbiór odpadów. W zabudowie wielorodzinnej opłata zależeć będzie od ilości zużytej wody, a w jednorodzinnej wyniesie 34 zł od osoby.

Autor: PAP 16 marca 2021 15:18

Nowy system opłat został przyjęty w styczniu uchwałą rady miejskiej, która właśnie została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. Oznacza to, że od 1 lipca łodzianie będą płacić za odbiór odpadów zgodnie z nowymi zasadami.

W zabudowie wielorodzinnej opłata naliczana będzie od zużytej wody, według stawki 9,60 zł za metr sześc. Ilość zużytej wody będzie obliczana na podstawie wskazań wodomierza za trzy miesiące bezpośrednio poprzedzające rozliczenie, czyli w lipcu będzie brane pod uwagę zużycie za kwiecień, maj i czerwiec podzielone przez trzy. Odczyty wodomierza i ustalenie stawki będzie zadaniem administratora nieruchomości. Mieszkańcy dostaną tylko decyzję o należnej kwocie. Co trzy miesiące stawka będzie aktualizowana.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W budynkach wielorodzinnych z lokalami użytkowymi będzie obowiązywał system mieszany - w mieszkaniach od zużytej wody, a w lokalach użytkowych w zależności od liczby pojemników lub worków na odpady. Natomiast właściciele domów jednorodzinnych będą płacić jak dotychczas, czyli według stawki 34 zł od osoby.

Przyjęta w styczniu uchwała "śmieciowa" uwzględniała uwagi łodzian oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO), która zakwestionowała poprzednią jej wersję. Powiązaniu opłat za wywóz odpadów ze zużyciem wody sprzeciwiali się również radni PiS.

"Regionalna Izba Obrachunkowa - poza kilkoma pytaniami, na które uzyskała odpowiedź - nie miała zastrzeżeń do uchwały. Została ona opublikowana, a więc wchodzi w życie od 1 lipca. Zmiana polegająca na powiązaniu opłaty za śmieci ze zużytą wodą ma uszczelnić system - wyłapać osoby, które dotąd nie płaciły za śmieci. Mieszkańcy będą mieli wpływ na wysokość stawek, ponieważ co trzy miesiące opłata za odpady będzie aktualizowana w oparciu o zużycie wody w następnych miesiącach" - podkreśliła wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka na konferencji prasowej we wtorek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych