Lokatorze: Obudź czujność na czad i ogień

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Autor: PAP 25 października 2016 12:37

169 osób zostało poszkodowanych, a jedna zmarła, w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w tym sezonie grzewczym, czyli od początku września – poinformowało we wtorek MSWiA, które rozpoczyna kampanię informacyjną „Czad i ogień – obudź czujność!”.

Czad i ogień – obudź czujność

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wziął udział w naradzie z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej, podczas której przedstawił założenia kampanii pod hasłem „Czad i ogień – obudź czujność!”. Jest ona odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem.

Przypomniał, że w ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 50 osób, a 2,2 tys. zostało poszkodowanych. - Mamy wiele przypadków ludzi poszkodowanych tlenkiem węgla. Kampania ma na celu uwrażliwienie na to zagrożenie – powiedział Błaszczak.

W ramach kampanii emitowane będą spoty radiowe, a w szkołach realizowane programy wskazujące dzieciom i młodzieży na zagrożenia, m.in. przygotowano konkurs dotyczący problemu tlenku węgla. Kampania informacyjna ma być także przeprowadzona w mediach społecznościowych.

- Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Dlatego w ramach kampanii społecznej przygotowaliśmy materiały edukacyjne – powiedział Błaszczak.

Czad jest bezwonny

Jak przypomniał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski, czad, czyli tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

- W tym roku strażacy interweniowali już 365 razy w związku z tlenkiem węgla. W całym zeszłym roku takich interwencji było ponad 7,4 tys. – powiedział komendant.

Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze – pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych