Lokatorzy mogą wykupić mieszkania zakładowe przejęte przez miasto Katowice

Lokatorzy dawnych mieszkań zakładowych nieistniejących już Zakładów Metalurgicznych Silesia w Katowicach wkrótce będą mogli je wykupić na własność od miasta, które wcześniej nabyło je od spółki mieszkaniowej kosztem ponad 32 mln zł.

Autor: PAP 18 października 2021 18:14

Jak przypomniał w poniedziałek prezydent Katowic Marcin Krupa, miasto systematycznie wykupywało mieszkania, przeznaczając na ten cel łącznie 32 250 000 zł. W sumie to 31 budynków mieszczących 612 mieszkań.

"Wszystkie mieszkania zostały włączone do miejskiego zasobu w ramach Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Podjęliśmy te działania, bo zależało nam na tym, żeby nasi mieszkańcy mogli wreszcie poczuć się bezpiecznie i nie martwić się tym, co przyniesie kolejny dzień" - powiedział w poniedziałek prezydent Katowic Marcin Krupa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najemcy lokali znajdujących się w zasobach Spółki SM DOM, położonych w większości w dzielnicach Józefowiec i Wełnowiec, przez lata żyli w strachu i niepewności o swoją przyszłość. Budynki stanowiły były zasób zakładowy nieistniejących już Zakładów Metalurgicznych Silesia SA w Katowicach, przekazany następnie do zakładowej spółki mieszkaniowej. Spółka ta została sprzedana w prywatne ręce, a potem mieszkania kilkakrotnie zmieniały właściciela.

Mieszkańcy ze swoimi problemami zwrócili się do władz miasta. Prezydent Marcin Krupa zobowiązał się, że miasto poczyni starania, by lokale od spółki wykupić. Sprawa była bardzo skomplikowana, gdyż spółka była zadłużona i rozmowy prowadzone były także z BPS TFI SA - jej wierzycielem hipotecznym.

Po dopełnieniu wszystkich formalności nadszedł w końcu czas na udostępnienie mieszkańcom możliwości wykupu mieszkań. Wnioski w tej sprawie będą mogli składać od 8 listopada do końca roku. O możliwości wykupu i spotkaniach informacyjnych dotyczących procesu wykupu zostaną powiadomieni listownie w najbliższym czasie. W listopadzie będą organizowane spotkania dla mieszkańców poszczególnych budynków, w czasie których mieszkańcy zainteresowani wykupem będą mogli otrzymać niezbędną pomoc, uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania oraz rozwiać swoje wątpliwości. Dodatkowo w budynku Urzędu Miasta przy ul. Młyńskiej 2a, również od 8 listopada powstanie punkt informacyjny, gdzie urzędnicy pomogą w wypełnianiu wniosku i będą do dyspozycji mieszkańców.

"Warto pamiętać, że wykupu mieszkania od KZGM będzie można dokonać na preferencyjnych warunkach - tj. o wiele bardziej korzystnych niż te, które zaproponowała niegdyś SM DOM Sp. z o.o. Wykupującym zostaną udzielone bonifikaty od cen lokali mieszkalnych ustalonych na podstawie wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Wyniosą w zależności od lokalizacji 95 proc., 82,5 proc. lub 70 proc." - dodał prezydent Katowic.

Bonifikaty mają zastosowanie wyłącznie w razie zapłaty ceny za nabycie lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej jednorazowo w gotówce. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych