Łomża: 2,5 mln zł w budżecie obywatelskim w mieście na 2023 rok

2,5 mln zł przeznaczono na 2023 r. w budżecie obywatelskim w Łomży, w woj. podlaskim. W poniedziałek upływa termin na zgłaszanie pomysłów przez mieszkańców. Najlepsze będą wybrane w głosowaniu, które odbędzie się na przełomie września i października - przypominają władze Łomży.

Autor: pap 31 maja 2022 09:26

  • Budżet obywatelski jest realizowany w Łomży po raz dziesiąty.
  • Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje i projekty w czterech kategoriach: ogólnomiejskiej, strefowej, osiedlowej oraz w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.
  • Po raz pierwszy można składać projekty tzw. zielone, dotyczące zagospodarowywania terenów zielonych w mieście, które wydzielono w kategorii zadań strefowych.

Jeśli chodzi o projekty inwestycyjne, takie jak np. budowy chodników, dróg, placów zabaw, miejsc do rekreacji, w kategorii ogólnomiejskiej wartość takiego projektu nie może przekraczać kwoty 600 tys. zł, w kategorii strefowej - 300 tys. zł, a osiedlowej 60 tys. zł. Maksymalna wartość projektu do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego to natomiast 100 tys. zł.

Mieszkańcy zainteresowani zgłoszeniem przedsięwzięć o charakterze społecznym, np. koncertów, warsztatów, wydarzeń sportowych powinni pamiętać, że w kategorii osiedlowej wartość takiego projektu nie może przekroczyć kwoty 10 tys. zł, a w Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim - 20 tys. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wartość tzw. projektów zielonych, nie może przekroczyć kwoty 50 tys. zł w każdej z trzech stref, gdzie mogą być realizowane.

Zadania do budżetu można składać od 9 do 30 maja. W zasadach budżetu podano, że mieszkaniec miasta może zgłosić dowolną liczbę pomysłów popartych przez wymaganą liczbę osób (10). Wnioski można składać do urzędu miejskiego osobiście, ale też elektronicznie. Szczegóły miasto publikuje na swojej stronie internetowej.

Harmonogram budżetu obywatelskiego Łomży zakłada, że zgłoszone propozycje będą od końca maja do 17 czerwca sprawdzane pod względem formalnym i merytorycznym. Do 4 lipca miasto opublikuje zadania, które będą dopuszczone do głosowania. Potem będzie czas na odwołania.

Ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania będzie opublikowana 5 września. Głosowanie odbędzie się w dniach 19 września-3 października. Lista projektów wybranych przez mieszkańców miasta do realizacji będzie podana do publicznej wiadomości 25 października - zapowiadały już wcześniej władze Łomży.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych