Lublin: 22-hektarowy Park Ludowy został odnowionyPAP - 28 grudnia 2020 11:13


Zakończyła się kompleksowa rewitalizacja 22-hektarowego Parku Ludowego w śródmieściu Lublina. W odnowionym parku są nowe nasadzenia, ale też place zabaw, plenerowa siłownia, ścieżki dydaktyczne. Rewitalizacja kosztowała 44 mln zł.

"To park pełen atrakcji dla osób lubiących aktywny wypoczynek, z nowoczesną infrastrukturą i nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Rewitalizacja Parku Ludowego, usytuowanego nad rzeką Bystrzycą, prowadzona była od marca 2019 r. Główne zadanie dotyczyło inwentaryzacji drzew i nowych nasadzeń. Łącznie w parku pojawiło się 675 nowych drzew, m.in. lip, jabłoni, topól, a także ponad 1,5 tys. krzewów m.in. dereni, forsycji, dzikich róż. W parku posadzono też wiele sadzonek bluszczu, bylin oraz traw.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W istniejącym w Parku dawnym amfiteatrze został urządzony ogród wodny, z naturalnymi zielonymi trybunami i fontanną pośrodku. W fontannie zamontowano urządzenia hydrotechniczne wraz z dyszami w kształcie srebrnych kul, a na jej dnie są ilustracje gatunków ryb, które można spotkać w Bystrzycy.

Powstały także edukacyjne ścieżki przyrodnicze m.in. ścieżka przemijania, na której są eksponaty roślin w różnym stadium życia - zarówno sadzonki, drzewa młode, jak i drzewa powalone, stare pnie i połamane konary, elementy skalne. Jest też ścieżka akustyczna z 11 przystankami dźwiękowymi, na których zamontowano różne instrumenty muzyczne m.in. dzwony rurowe, kubańskie bębny, ksylofon.

W części wschodniej parku na nawierzchni piaskowej otoczonej palisadą urządzono plac zabaw ze strefami dla dzieci w wieku do 4 lat i dla dzieci starszych w wieku do 7 lat. Urządzenia na placu - m.in. domek zabawowy, mini tor przeszkód, bujaki w kształcie koziołka, ślimaka, huśtawka - wykonano z drewna. Na kolejnym placu dla dzieci starszych od 7 roku życia - w północno-wschodniej części parku - zamontowano różne konstrukcje do wspinania, huśtawki, trampoliny, labirynty, zjeżdżalnie.

W parku jest też strefa linariów, składająca się z sześciu zróżnicowanych urządzeń linowych oraz plenerowa siłownia i place do ćwiczeń fitness. Znajdują się tu również naturalne ścieżki rowerowe dla rowerzystów o różnym stopniu trudności. Powstało też ponad 8 km asfaltowych alejek, z których będą mogli korzystać m.in. rolkarze.

Zbudowano także 45-metrową dwupoziomową kładkę nad Bystrzycą, składającą się z pomostu dolnego z chodnikiem i ścieżką rowerową oraz górnego o charakterze rekreacyjno-widokowym. Kładka ma stalową konstrukcję oraz nawierzchnię z modrzewiowych desek, jest oświetlona światłem w technologii LED. Przy Bystrzycy zbudowano również zejścia do rzeki z podestami oraz przystań kajakową.

W parku są trzy wybiegi dla psów różnej wielkości, jeden z nich wyposażony jest w urządzenia zabawowe dla psów m.in. tyczki do slalomu, poprzeczki, równoważnie, obręcze, tunele.

Łącznie w odnowionym parku zamontowano 150 ławek, 24 stoliki (w tym 12 z szachownicą), 15 stolików piknikowych, 30 leżaków, 66 stojaków na rowery. Jest też 90 budek lęgowych dla ptaków, 30 budek dla nietoperzy oraz 30 domków dla dzikich pszczół.

Rewitalizacja Parku Ludowego kosztowała około 44 mln zł, z czego 20,5 mln zł stanowi dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Park Ludowy założony został w latach 50. ubiegłego wieku na podmokłych łąkach. Początkowo miał powierzchnię około 30 ha, ale w jego południowej części powstały hale Targów Lublin, co zmniejszyło jego obszar.