Lublin. Dotacje na wymianę starych pieców

350 tys. zł przeznaczył samorząd Lublina na dotacje dla mieszkańców, którzy zdecydują się zlikwidować stare piece na węgiel. Dofinansowanie do nowych, ekologicznych instalacji grzewczych może sięgnąć połowy kosztów.

Autor: PAP 21 lutego 2017 14:25

Likwidacja starych pieców ma przyczynić się do zmniejszenia smogu. Wnioski o dotacje można składać do 15 marca.

- Jeśli zainteresowanie mieszkańców będzie duże, to kwota pieniędzy przeznaczonych na dotacje zostanie zwiększona – zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Lublin od 2013 r. prowadzi program ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza, dzięki któremu do mieszkańców trafił ponad milion złotych dotacji i zlikwidowano 230 starych pieców oraz kotłów węglowych. W ubiegłym roku kwota dotacji wyniosła 400 tys. zł; mieszkańcy zlikwidowali 83 piece i kotły na paliwo stałe. Wszystkie złożone wnioski, które spełniały wymogi formalne, zostały uwzględnione.

- W ubiegłym roku początkowo przeznaczyliśmy na dotacje 200 tys. zł, później ta kwota została podwojona. Liczymy na to, że w tym roku zainteresowanie mieszkańców będzie większe. Jednak problemem są nie tylko koszty instalacji nowego systemu ogrzewania, ale też cena gazu. Nie ma ulg do rachunków, które później trzeba płacić – zaznaczył Szymczyk.

Miasto dotuje zmianę ogrzewania węglowego na gazowe, elektryczne, olejowe, podłączenie się do sieci miejskiej i instalację pomp ciepła. Samorząd nie ma informacji, ilu mieszkańców używa jeszcze pieców węglowych, wiadomo tylko, że 60 proc. mieszkań podłączonych jest do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W tym roku do programu ograniczania emisji zanieczyszczeń włączyło się Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Mieszkańcom, którzy zechcą przyłączyć się do sieci miejskiej, LPEC zdeklarował sfinansowanie do 10 proc. kosztów instalacji wewnętrznej i węzła cieplnego oraz zbudowanie przyłącza. - Warunkiem jest powstanie instalacji o mocy, co najmniej 50 kW, co odpowiada ogrzaniu około 500 mkw. – powiedział Piotr Maleszyk z LPEC.

Od 2014 r. w Lublinie działa ekopatrol straży miejskiej, do którego oddelegowano ośmiu strażników zajmujących się kontrolą przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska. Są oni wyposażeni m.in. w aparaty do pobierania próbek dymu. W ubiegłym roku nałożyli 54 mandaty – z reguły w wysokości 500 zł – za spalanie w piecach niedozwolonych substancji i zatruwanie powietrza. W tym roku kontroli jest więcej, nałożono już 43 mandaty.

- Część kontroli dokonujemy na prośbę mieszkańców. Wszystkie sygnały od mieszkańców są sprawdzane, dziękujemy za nie, bo czystość powietrza to nasza wspólna sprawa – powiedział komendant straży miejskiej Jacek Kucharczyk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych