Luksus się sprzedaje, a oferta się kurczy

- Wzrost cen mieszkań obserwowaliśmy we wszystkich segmentach rynku mieszkaniowego – Warszawie wyniósł on około 10 proc. w skali roku. Jednak to właśnie w segmencie high-end warszawskiego rynku mieszkaniowego, w okresie ostatnich kilku lat ceny rosły najszybciej. Analiza cen ofertowych lokali w segmencie apartamentów luksusowych w latach 2014-2021 wskazuje na aż 68 proc. wzrost średniej ceny tego typu nieruchomości. Dla całej oferty na rynku pierwotnym wzrost średniej ceny wyniósł w tym samym czasie 52 proc., a dla segmentu mieszkań popularnych zaledwie 40 proc. - komentuje Urszula Kowalska, Starszy Konsultant w Dziale Mieszkaniowym JLL.

Premium, a wciąż tanio na tle Europy

Pomimo rosnących cen nieruchomości luksusowych, nadal ceny za metr kwadratowy takich lokali są dalekie od europejskich czy światowych rekordów. Za luksusowe apartamenty oferowane w Paryżu czy Berlinie zapłacić trzeba średnio ok. 15 000 EUR/mkw., podczas gdy najdroższe obecnie jednostki luksusowe dostępne w Polsce znaleźć można w Warszawie w cenach od 8700 do 11 700 EUR/mkw. Zbliżony poziom średnich cen lokali w tym segmencie: w granicach od 7000 do 9000 EUR/mkw., odnotowywany jest na rynku nieruchomości w Pradze. Najdroższe oferty na rynkach regionalnych w Polsce nie przekroczyły pułapu 8000 EUR/mkw.

Nabywców na apartamenty najwyższej klasy nie brakuje

- Biorąc pod uwagę cechy segmentu luksusowego, nie dziwi, że w obecnej sytuacji rośnie zainteresowanie zakupem tego typu nieruchomości, które zapewniają nie tylko utrzymanie realnej wartości kapitału, ale przy dobrym wyborze inwestycji, dają także jedne z najwyższych na rynku nieruchomości stóp zwrotu. Średnia kwartalna sprzedaż od początku 2020 roku wzrosła dwukrotnie w porównaniu do wyników kwartalnych w poprzednich 3 latach - wskazuje Urszula Kowalska, starszy konsultant w Dziale Mieszkaniowym JLL.

Z danych JLL wynika, że rekordową sprzedaż od 2016 roku, na poziomie ok. 90 mieszkań, odnotowano w III kwartale 2020 roku oraz w II kwartale 2021 roku. Wzrosty sprzedaży apartamentów z najwyższej półki są istotne, ale nadal nie są to duże liczby, co wynika również z relatywnie niewielkiej oferty w tym segmencie.

Z uwagi na ograniczoną podaż znalezienie wymarzonego apartamentu nie jest proste. Z drugiej strony to też niejako uzasadnia wciąż niewielką ofertę nieruchomości tego typu na rynku. Potrzeba sporo czasu na przygotowanie projektu o niebanalnym charakterze i wyjątkowym standardzie. Kiedy taki pojawia się na rynku, budzi spore zainteresowanie kupujących.

Stać nas na więcej, więc rynek rośnie

Dobra sprzedaż apartamentów luksusowych jest potwierdzeniem rosnącego potencjału tego rynku nie tylko w Warszawie, ale także w innych dużych miastach w Polsce. Zapotrzebowanie na dobra luksusowe rośnie wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa.

- Zmianę tę widzimy nie tylko w zwiększonym zainteresowaniu apartamentami premium. Odbicie znajduje to również w coraz większym różnicowaniu się grup popytowych na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Rośnie liczba nabywców poprawiających swój standard zamieszkania, sięgających po nieruchomości większe, lepiej zlokalizowane, o lepszych parametrach jakości wykończenia. Rośnie grupa nabywców, którzy na rynku mieszkaniowym lokują nadwyżki finansowe stawiając na zakup inwestycyjny. Coraz większa liczba osób zamożnych wpływa także na zwiększanie się potencjalnej grupy nabywców mieszkań z najwyższego segmentu jakościowego. Kolejne lata dla rynku nieruchomości luksusowych przyniosą z pewnością dalszy jego rozwój, który odbywać się będzie przy rosnących cenach apartamentów - podsumowuje Urszula Kowalska. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych