Lustracja spółdzielni mieszkaniowych w internecie

Czy spółdzielnie mieszkaniowe zostaną zmuszone do założenia strony internetowej?

Autor: HouseMarket.pl 20 marca 2017 09:00

Zgodnie z art. 81 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być udostępnione na stronie internetowej spółdzielni.

- W rzeczywistości nie wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe posiadają strony internetowe. Brak strony internetowej nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji – stwierdził w interpelacji do ministra infrastruktury i budownictwa poseł Tomasz Jaskóła (Kukiz’15).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dlatego zapytał czy projektowana jest nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w zakresie wprowadzającym sankcje za brak strony internetowej spółdzielni mieszkaniowej.

Nie ma obowiązku prowadzenia witryny

W odpowiedzi na interpelację wiceminister Kazimierz Smoliński przyznał, że ustawa nie nakłada obowiązku założenia strony internetowej, a wskazuje jedynie, że jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa taką stroną dysponuje, powinna na niej umieścić wymienione dokumenty.

Kazimierz Smoliński, powołując się na wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 16 czerwca 2015 r. przypomniał, że w przypadku niewypełniania przez spółdzielnię art. 81 ust. 3 u.s.m., członkowie spółdzielni mogą dochodzić stosownych roszczeń na drodze postępowania sądowego.

Zmiany w lustracji spółdzielni

Wiceminister dodał, że ministerstwo przygotowało projekt zmiany m.in. przepisu, który zakłada, że w przypadku badania lustracyjnego spółdzielni mieszkaniowych lustratorem nie będzie mogła być osoba będąca członkiem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, głównym księgowym, radcą prawnym lub adwokatem współpracującym ze spółdzielnią.

- Zakaz ten będzie miał zastosowanie także do innych osób, które podlegają bezpośrednio członkowi zarządu lub likwidatorowi. Rozwiązanie takie zapewni niezależność osoby przeprowadzającej lustrację działalności spółdzielni mieszkaniowej – stwierdził wiceminister Smoliński.

Kolejny instrument odnoszący się do spółdzielni mieszkaniowych zakłada kompleksową weryfikację obowiązujących rozwiązań prawnych pod kątem zmian, jakie należy wprowadzić dla zwiększenia aktywności istniejących spółdzielni w realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz szerszego wykorzystania tej formy organizacyjno-prawnej przez nowopowstające podmioty chcące działać w obszarze budownictwa mieszkaniowego, w tym w zakresie realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych (małe spółdzielnie budujące na własne potrzeby członków).

- Skierowanie projektu założeń ustawy do rozpatrzenia przez Radę Ministrów uzależnione jest od rekomendacji ekspertów, przy czym wstępnie przewidywane jest na drugi kwartał 2018 r. W ramach tych prac uwagi dotyczące wprowadzenia sankcji za brak strony internetowej w spółdzielni mieszkaniowej, co wymagałoby również wprowadzenia obowiązku posiadania takiej strony przez spółdzielnię mieszkaniową, będą stanowiły głos w dyskusji – zapowiedział Kazimierz Smoliński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych