Łysek z pokładu Idy ozdobił fasadę kamienicy w Katowicach

Mural przedstawiający Łyska z pokładu Idy – bohatera opowiadania Gustawa Morcinka pod tym samym tytułem odsłonięto we wtorek na ścianie jednej z kamienic w Katowicach-Załężu.

Autor: PAP 29 września 2021 09:21

Mural powstał z inicjatywy Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach, gdzie dokładnie 2 lata temu - 28 września 2019 r. - odbyła się premiera spektaklu o kopalnianym koniku w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Autorką muralu jest Mona Tusz - artystka i aktywistka, która od 2007 r. realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na Śląsku, z którego pochodzi. Mural jej autorstwa jest utrzymany w baśniowej konwencji. Przedstawiając kopalnię pokazała prehistoryczne rośliny i stworzenia, które dały początek pokładom węgla.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Opowiadanie "Łysek z pokładu Idy" autorstwa znanego śląskiego pisarza, a zarazem wieloletniego kierownika literackiego Teatru "Ateneum" Gustawa Morcinka (1891-1963) to wzruszająca kolejne pokolenia młodych czytelników historia z czasów, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem. Po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok.

Między bohaterami - górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią Łyskiem - nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.

Twórcy tego nagradzanego przedstawienia rozgrywającego się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe spojrzeli na opowieść o Łysku z dzisiejszej perspektywy, skłaniając do bardzo aktualnych refleksji.

Jak poinformowała kierowniczka literacka "Ateneum" Renata Chudecka, mural powstał z inicjatywy teatru w ramach projektu "Galopem do wolności!" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

2 października w ramach projektu odbędą się jeszcze warsztaty street art, lalkarskie i aktorsko-plastyczne oraz rodzinna gra miejska "Patataj".

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych