Majątki oligarchów sfinansują odbudowę Ukrainy? UE szuka sposobów

Unia Europejska szuka sposobów na wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w telewizji ZDF. Zaproponowała jednocześnie, by przyszłą pomoc dla Ukrainy powiązać z reformami w tym kraju.

Autor: Pap 20 maja 2022 09:38

"Nasi prawnicy intensywnie pracują nad znalezieniem możliwych sposobów wykorzystania zamrożonych aktywów oligarchów do odbudowy Ukrainy. Myślę, że Rosja również powinna wnieść swój wkład" - powiedziała w czwartek wieczorem von der Leyen w programie stacji ZDF "maybrit illner".

"W każdym razie my także będziemy musieli współfinansować odbudowę Ukrainy" - podkreśliła szefowa KE i dodała: "TAK dla inwestycji, ale jednocześnie konieczne są (na Ukrainie) reformy, na przykład w kierunku walki z korupcją i odbudowy praworządności (...) Tego chce także Ukraina i rozmawiałam o tym w czwartek z prezydentem Zełenskim".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ukraina chce szybkiego wejścia do UE i złożyła już stosowny wniosek. Jak zauważa agencja dpa, proces akcesji do UE trwa zazwyczaj wiele lat i jego przyspieszenia w przypadku Ukrainy nie chcą prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Von der Leyen podkreśliła, że w przypadku Ukrainy wszystko zależy od rozwoju tego kraju, od tego, "jak realizować będzie reformy i jak pozbędzie się własnych oligarchów".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych