Małe mieszkania cieszą się powodzeniem

W Polsce na jedną osobę przypada jeden pokój, podczas gdy średnia dla krajów UE wynosi 1,5. Ten wynik stawia nas pod względem mieszkaniowym wśród takich państw, jak Słowacja, Bułgaria, czy Serbia.

Autor: HouseMarket.pl 09 września 2016 11:41

Statystyki Eurostatu wskazują, że pod względem średniej liczby pokoi przypadających na jednego mieszkańca, Polacy znajdują się niemal na samym końcu zestawienia.

 - W dobie mikromieszkań i szczególnego zainteresowania lokalami kompaktowymi, w których niewielka powierzchnia staje się atutem, trudno w najbliższych latach oczekiwać, że statystyki znacząco się zmienią. Małe mieszkania są poszukiwane na rynku, a deweloperzy projektując nowe inwestycje, odpowiadają tylko na zapotrzebowanie klientów – tym bardziej, że wielu z nich to inwestorzy kupujący lokale z myślą o wynajmie – tłumaczy Marcin Jańczuk z Metrohouse Franchise.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Średni metraż na rynku wtórnym

Jeżeli jednak popatrzymy na średnią powierzchnię lokali sprzedawanych na rynku wtórnym, w żadnym z obserwowanych miast średni metraż nie jest mniejszy niż 50 mkw. W Warszawie i Poznaniu to nawet 58 mkw., więc można stwierdzić, że na rynku dość dobrze sobie radzą mieszkania trzypokojowe. Tegoroczne statystyki sprzedaży w Metrohouse tylko to potwierdzają.

- Wśród przeprowadzonych transakcji tylko 15 proc. stanowiły lokale jednopokojowe, podczas gdy co trzecie sprzedawane mieszkanie miało trzy pokoje. Największym popytem cieszyły się jednak mieszkania z dwoma pokojami, których sprzedaż osiągnęła 44 proc. – dodaje Marcin Jańczuk. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, również teraz najmniej osób było zainteresowanych zakupem mieszkań czteropokojowych i większych. W tym przypadku mieszkania te często mają na tyle wysoką cenę, że konkurują np. z segmentami zlokalizowanymi na obrzeżach miasta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych