Maleje powierzchnia mieszkań, rośnie patodeweloperka

Jak czytamy w "GW", z analizy HRE Investments, przygotowanej na podstawie danych GUS wynika, że przeciętna powierzchnia mieszkań w miastach wojewódzkich sukcesywnie maleje - z 65 m kw. w 2009 r. spadła w 2020 r. do 56 m kw.

Autor: PAP 16 października 2021 09:38

  • W ciągu 11 lat średni metraż nowych mieszkań w miastach zmniejszył się o 9 m kw.
  • W najbliższych latach ten trend będzie jeszcze silniejszy, bo duże mieszkania przy drożejących kredytach będą poza zasięgiem dla większości Polaków - pisze sobotnia "Gazeta Wyborcza".
  • Efektem ubocznym zmniejszających się metraży jest rozwój patodeweloperki.

"Jeśli spojrzeć na miasta, to na tle wszystkich analizowanych szczególnie wybija się Opole. Tam przeciętna powierzchnia osiągnęła aż 73 m kw. To o 10 m kw więcej niż w 2019 r. Najgorzej jest w Gorzowie Wielkopolskim. W stolicy województwa lubuskiego przeciętna wielkość mieszkania, które w ubiegłym roku oddał do użytkowania deweloper, wyniosła 49 m kw. To o ponad 5 proc. mniej niż w 2019 r." - informuje "Gazeta Wyborcza".

Przeczytaj także >> Czy w Polsce powtórzy się sytuacja z Berlina? Czy fundusze wykupią mieszkania Polakom?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kolejna w rankingu - według dziennika - jest Bydgoszcz, w której mieszkania w ubiegłym roku miały przeciętnie 52 m kw. "Dalej uplasowały się Kraków, Katowice, Gdańsk i Poznań - we wszystkich tych miastach przeciętny metraż nie przekroczył 55 m kw." - pisze "Wyborcza".

Zdaniem gazety powodem sukcesywnego zmniejszania się powierzchni mieszkań są m.in. rosnące koszty budowy mieszkań oraz spadająca ich dostępność cenowa. "Jak można zauważyć, obecnie większość mieszkań w dużych miastach kupowana jest w celach inwestycyjnych, z przeznaczeniem na wynajem. Są to wobec tego mieszkania nieduże, z reguły poniżej 40 m kw. Deweloperzy dostosowują strukturę podaży do takich oczekiwań rynku" - mówi gazecie dr Izabela Rudzka ze Szkoły Głównej Handlowej.

Jak zauważa "GW", efektem ubocznym zmniejszających się metraży jest rozwój patodeweloperki. "Powstaje coraz więcej mikromieszkań. Rekordowe pod względem minimalnej wielkości jest mieszkanie znajdujące się w kamienicy przy ulicy Garncarskiej w Krakowie. Ma zaledwie 2,7 m kw. Powstało z pomieszczenia gospodarczego i zostało przeznaczone na wynajem na doby" - przypomina dziennik.

W Warszawie z kolei - jak czytamy - kilka miesięcy temu można było w jednej z inwestycji kupić lokal o powierzchni 6,7 m kw. "Kosztował 120 tys. zł" - dodaje "GW". (PAP)

mkr/ par/

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych