Małopolskie: Blisko 90 proc. mieszkańców wzięło udział w spisie powszechnym

Blisko 90 proc. Małopolan wzięło już udział w narodowym spisie powszechnym. Najwięcej osób spisało się w powiatach suskim, limanowskim i dąbrowskim; najmniej – w Krakowie, Brzesku, Zakopanem, Nowym Targu. Spis potrwa do końca września.

Autor: Pap 22 września 2021 10:45

"Już jesteśmy blisko 90 proc. (…) Zostali nam +najtrudniejsi+ mieszkańcy, których nie zachęciła loteria spisowa i nie wystraszyły kary za odmowę udziału w spisie. Ale mamy nadzieję, że ci, którzy zwlekali na ostatnią chwilę, będą pamiętali o obowiązku ustawowym z jednej strony, z drugiej - o powinności obywatelskiej. Dzięki udziałowi w spisie mamy wpływ na przyszłość, m.in. tworzenie nowych przedszkoli, domów seniorów. Dane ze spisu są podstawą dla samorządów do tworzenia takich nowych placówek" - powiedziała dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie i zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego Agnieszka Szlubowska na briefingu prasowym w środę.

Dotychczas najwięcej mieszkańców spisało się w powiatach suskim, limanowskim i dąbrowskim. Najmniej - w Krakowie, Brzesku, Zakopanem, Nowym Targu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Do zakończenia spisu pozostało dziewięć dni. Zebrane dane będą kluczowe z punktu widzenia naszego państwa. Małopolska na tle kraju wypada dobrze, jeśli chodzi o dotychczasową frekwencję" - mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Spisać można było się nie tylko za pośrednictwem strony internetowej czy telefonicznie, ale i w mobilnych punktach w parkach, domach strażaka, bibliotekach, nawet na zamku na Wawelu czy w Nowym Wiśniczu.

W środę mobilny punkt spisowy do 18 godz. stoi na Rynku Głównym w Krakowie. W sobotę od godz. 8 do 24 spisać będzie można się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Odmowa wzięcia w nim udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, a podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych