Małopolskie: Brzeszcze zrewitalizują park miejski; otwarcie w 2022 roku

Brzeszcze zrewitalizują park miejski. Otwarcie zaplanowano jesienią 2022 r. Wybrany został już wykonawca, umowa z nim może zostać podpisana w ciągu miesiąca. Potem ruszą prace. Do finału zmierza też procedura wyłonienia inspektora nadzoru – podały władze Brzeszcz.

Autor: PAP 26 kwietnia 2021 09:25

Na terenie parkowym powstaną m.in. nowa muszla koncertowa, obiekt gastronomiczny, boisko ze sztuczną nawierzchnią, na którym zimą będzie można ustawić konstrukcję lodowiska, plac zabaw i skatepark.

Samorząd ogłosił w biuletynie informacji publicznej, że na realizację zadania skłonny był przeznaczyć 9 mln zł. Spośród dziewięciu ofert, jakie wpłynęły na przetarg, za najkorzystniejszą uznana została propozycja firmy z Trzebini. Opiewa na kwotę 6,34 mln zł. Przetarg na inspektora nadzoru nie został jeszcze rozstrzygnięty. Samorząd przeznaczył na to zadanie 197,7 tys. zł. Każda z siedmiu złożonych ofert była niższa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Urzędnicy wydziału inwestycji poinformowali PAP, że w ciągu miesiąca magistrat może podpisać umowę z wykonawcą, a prace mogłyby krótko potem ruszyć. Dokumentacja projektowa i pozwolenia budowlane są gotowe. Zakończenie inwestycji planowane jest na listopad 2022 r.

Samorząd na rewitalizację parku miejskiego pozyskał 7,7 mln zł z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Było to możliwe, gdyż na terenie parku znajdują się pozostałości po jednym z podobozów niemieckiego obozu Auschwitz - Jawischowitz. Zachował się tam budynek łaźni oraz latarnia.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które budowała prywatna spółka. Jest skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów, dotyczących m.in. infrastruktury.

Dotychczas budżet państwa przeznaczył na inwestycje pod auspicjami OSPR ponad 135 mln zł. Samorządy dołożyły kilkadziesiąt milionów. Zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny w Oświęcimiu, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego.

Pierwszy etap Programu obejmował lata 1997-2001. Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2002-2006, trzecią - 2007-2011 i czwartą - 2012-2015 oraz piątą - 2016-2020. Obecnie trwa realizacja zadań etapu VI. Wartość inwestycji w powiecie oświęcimskim, mieście Oświęcim oraz gminach: Oświęcim, Chełmek i Brzeszcze, przekroczy 92 mln zł. Wartość dofinansowania z OSPR to blisko 62 mln zł.

Podobóz Jawischowitz istniał od lipca 1942 r. do stycznia 1945 r. Więźniowie - blisko 2 tys. - pracowali w miejscowej kopalni przy wydobyciu węgla oraz przy pracach budowlanych na powierzchni. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych