Małopolskie: Brzeszcze zrewitalizują park miejski - prace ruszą wiosnąPAP - 25 listopada 2020 11:25


Wiosną rozpocznie się rewitalizacja parku miejskiego w Brzeszczach. Na ten cel samorząd pozyskał dofinansowanie w wysokości 7,7 mln zł z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Szacunkowa wartość inwestycji to 12 mln zł – podały władze Brzeszcz.

"Dokumentacja projektowa i pozwolenia budowlane są gotowe. Gdy tylko rada miejska zatwierdzi zadanie w ramach wieloletniej prognozy finansowej gminy, ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawcy robót. Prace powinny rozpocząć się wiosną" - podał brzeszczański magistrat.

Na terenie parkowym powstaną m.in. nowa muszla koncertowa, obiekt gastronomiczny, boisko ze sztuczną nawierzchnią, na którym zimą będzie można ustawić konstrukcję lodowiska, plac zabaw i skatepark.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Samorząd otrzymał na projekt dofinansowanie z budżetu państwa za pośrednictwem Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego w wysokości 7,7 mln zł. Było to możliwe, gdyż na terenie parku znajdują się pozostałości po jednym z podobozów niemieckiego obozu Auschwitz - Jawischowitz. Zachował się tam budynek łaźni oraz latarnia.

"Szacunkowa wartość inwestycji przygotowanej przez gminę Brzeszcze wynosi ok. 12 mln zł" - powiedział cytowany w komunikacie burmistrz Radosław Szot.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które budowała prywatna spółka. Jest skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów, dotyczących m.in. infrastruktury.

Dotychczas budżet państwa przeznaczył na inwestycje pod auspicjami OSPR ponad 135 mln zł. Samorządy dołożyły kilkadziesiąt milionów. Zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny w Oświęcimiu, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego.

Pierwszy etap Programu obejmował lata 1997-2001. Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2002-2006, trzecią - 2007-2011 i czwartą - 2012-2015 oraz piątą - 2016-2020.

Radosław Szot powiedział, że prace przy konstruowaniu VI etapu Programu zainicjowały w ub.r. samorządy. Wskazywały one na konieczność kontynuacji istotnych dla rejonu inwestycji, które mają bezpośredni wpływ na ochronę, ekspozycję, udostępnienie i upamiętnienie historycznych miejsc i obiektów związanych z byłym niemieckim obozem Auschwitz i należącymi do niego podobozami.

"Kolejny etap to blisko 62 mln zł dotacji dla samorządów ziemi oświęcimskiej. To efekt wspólnej pracy i negocjacji powiatu oświęcimskiego, miasta Oświęcim oraz gmin: Oświęcim, Chełmek i Brzeszcze z rządem. Wspólna inicjatywa przyniosła wymierne korzyści. W styczniu ruszy realizacja ważnych inwestycji o łącznej wartości ponad 92 mln zł" - powiedział Szot.

Podobóz Jawischowitz istniał od lipca 1942 r. do stycznia 1945 r. Więźniowie - blisko 2 tys. - pracowali w miejscowej kopalni przy wydobyciu węgla oraz przy pracach budowlanych na powierzchni.