Małopolskie: pozwolenia wodnoprawne dla inwestycji przeciwpowodziowych w dolinie Serafy

Minister Infrastruktury wydał pozwolenia wodnoprawne wymagane w ramach realizacji inwestycji zwiększającej ochronę przeciwpowodziową terenów w Krakowie i Wieliczce położonych w dolinie rzeki Serafy. Na obszarach tych dochodzi do podtopień po ulewnych deszczach .

Autor: PAP 13 sierpnia 2021 12:27

Według resortu umożliwi to inwestorowi - Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie uzyskiwanie dalszych pozwoleń w procesie inwestycyjnym.

"Biorąc pod uwagę, że realizacja wskazanej inwestycji jest niezbędna dla zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej, decyzji tej został nadany rygor natychmiastowej wykonalności" - podkreślono w piątkowym komunikacie MI.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Rząd dokłada wszelkich starań, by zwiększyć bezpieczeństwo obywateli, w tym bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Dlatego realizowane są inwestycje, które mają ochronić mieszkańców, kiedy pojawi się zagrożenie w postaci wezbrania" - wskazał cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

W ramach inwestycji powstanie suchy zbiornik przeciwpowodziowy Serafa 2 wraz z obiektami towarzyszącymi. Dzięki niemu poprawie ulegnie ochrona przeciwpowodziowa terenów położonych poniżej zbiornika, w tym krakowskich osiedli Złocień i Stary Bieżanów, a także miejscowości Brzegi w gminie Wieliczka.

Zgodnie z planami zbiornik Serafa 2 będzie pracował w kaskadzie suchych zbiorników przeciwpowodziowych: dwóch na rzece Serafie (w tym jeden już istniejący zbiornik Bieżanów) i trzech na potoku Malinówka.

W skład suchego zbiornika Serafa 2 będą wchodziły m.in. zapora ziemna czołowa i zapora boczna oraz urządzenia przelewowo-upustowe. Utworzony zbiornik będzie posiadał powierzchnię ok. 2,4 ha i pojemność przy maksymalnym poziomie piętrzenia ok. 43 tys. m. sześc.

"Wykonanie suchego zbiornika przeciwpowodziowego wraz z obiektami towarzyszącymi pozytywnie wpłynie na bilans zlewni oraz na transformację fali powodziowej" - podkreślono w komunikacie.

Zgodnie z zapowiedziami wkrótce zostaną wydane pozwolenia wodnoprawne wymagane przy realizacji kolejnego planowanego zamierzenia w ramach tego przedsięwzięcia, czyli budowy suchego zbiornika małej retencji Malinówka 3 na potoku Malinówka w Krakowie oraz w Wieliczce.

W ramach tego zadania przewidziane jest m.in. wykonanie suchego zbiornika przeciwpowodziowego wraz z obiektami związanymi z nim technicznie i funkcjonalnie. Zbiornik Malinówka 3 będzie pracował w kaskadzie pięciu suchych zbiorników przeciwpowodziowych. Zbiornik będzie posiadał powierzchnię ok. 3,1 ha i pojemność przy maksymalnym poziomie piętrzenia ok. 65 tys. m. sześc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych