Małopolskie: Tauron zainwestuje ponad 680 mln zł w projekty dystrybucyjnePap - 05 lutego 2021 09:22


Ponad 680 mln zł wyda w tym roku spółka energetyczna Tauron na projekty inwestycyjne związane z dystrybucją energii w Małopolsce. Plan obejmie zarówno nowe przedsięwzięcia, jak i kontynuację zadań wieloletnich, poprawiających bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Jak przypomniała spółka w czwartkowym komunikacie, w całym poprzednim roku Tauron zainwestował w dystrybucję na terenie województwa małopolskiego przeszło 600 mln zł.

"Dzięki takim przedsięwzięciom Grupa Tauron pozostaje liderem wśród firm dystrybucyjnych" - wskazano.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Polska Energia cytowany w komunikacie zaznaczył, że Małopolska to obszar zróżnicowany geograficznie i demograficznie, a dynamicznie rozwijająca się aglomeracja krakowska wymaga od spółki prowadzenia inwestycji towarzyszących dużym przedsięwzięciom infrastrukturalnym oraz modernizacji i rozbudowy istniejącej infrastruktury dystrybucyjnej w trudnych warunkach gęstej zabudowy.

"Duże inwestycje będące odpowiedzią na rozwój gospodarczy prowadzimy również m.in. na Sądecczyźnie, Podhalu i w okolicach Taranowa" - zaznaczył.

Według przedstawicieli spółki dużym wyzwaniem inwestycyjnym dla Grupy Tauron są zadania związane z budową Trasy Łagiewnickiej na południu Krakowa, jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w stolicy regionu.

Spółka dystrybucyjna musi przy tej inwestycji ułożyć linię kablową średniego napięcia (15kV) o długości jednej żyły 58,7 km i ułożyć kanalizację światłowodową o łącznej długości pojedynczej rury 18,7 km. Prace energetyczne obejmą też budowę Głównego Punktu Zasilania (GPZ) Kurdwanów, który odciąży i będzie rezerwą dla GPZ-tu Bonarka, obecnie zapewniającego dostawy energii dla mieszkańców i firm z południowych dzielnic Krakowa. Obecnie zasilanie Krakowa odbywa się poprzez 24 Główne Punkty Zasilania.

Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja ocenił, że gęsta sieć GPZ-ów zapewnia bezpieczeństwo energetyczne dla miasta oraz możliwość wzajemnego uzupełniania i zapewnienie zasilania rezerwowego w przypadku awarii któregoś z nich.

"Dlatego wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, konieczna jest ciągła rozbudowa istniejącej infrastruktury" - ocenił.

Inne duże zadanie realizowane przez Tauron Dystrybucja na terenie Krakowa to modernizacja stacji 110/15kV Prądnik, która jest związana z poprawą stanu technicznego urządzeń i zwiększeniem bezpieczeństwa zasilania odbiorców północnego obszaru aglomeracji. Zakładany budżet projektu przekracza 35 mln złotych.

W zeszłym roku zakończono też budowę Głównego Punktu Zasilania Akademii Górniczo-Hutniczej, zlokalizowanego w centrum miasta w sąsiedztwie wielu budynków uczelni.

Poza standardowymi działaniami polegającymi na ciągłej rozbudowie i modernizacji sieci - wskazała spółka - prowadzone są też prace nastawione na automatyzację stacji transformatorowych średniego napięcia (SN/nN) i automatyzację sieci średniego napięcia.

Tauron Dystrybucja prowadzi też obecnie prace modernizacyjne i inwestycyjne na terenie całego województwa małopolskiego. W powiece limanowskim trwa właśnie modernizacja stacji RS Mszana Dolna, która zapewni poprawę bezpieczeństwa zasilania gminy Mszana Dolna i powiatu limanowskiego.

Na Sądecczyźnie modernizowana jest linia wysokiego napięcia Gorzków-Carbon i stacja Biegonice, pozwalająca na przyłączenie klienta o bardzo dużym zapotrzebowaniu na moc - firmy Graphite Solutions Polska oraz firmy Tokai Cobex Polska.

W strefie Targowisko zlokalizowanej w okolicach węzła autostrady A4 rozpoczęto budowę stacji 110/15kV na potrzeby firm działających na tamtym obszarze.

Przyłączenie nowych odbiorców w Nowym Targu wymaga rozbudowy stacji 110/15kV Szaflary. Z kolei budowa linii kablowych średniego napięcia relacji GPZ Krynica-RS Słotwiny i modernizacja rozdzielni RS Słotwiny poprawi pewność zasilania dla Krynicy Zdroju i miejscowości wokół niej.

W okolicach Tarnowa Tauron buduje nową stację elektroenergetyczną 110/15 kV Zawada w gminie Dębica, która po uruchomieniu będzie pokrywała zapotrzebowanie na energię elektryczną całej tamtejszej Strefy Aktywności Gospodarczej. Przewidywany docelowy pobór mocy na tym obszarze szacowany jest na ok. 20-30 MW.