Mały dom z antresolą. Jak wizualnie powiększyć wnętrza?

Rośnie popularność niewielkich domów modułowych. Ograniczenie ich powierzchni do 70 mkw. wymusza konieczność maksymalnego wykorzystania przestrzeni w ich wnętrzach. Stąd nierzadko występujące w takich domach antresole - rozwiązanie tyleż proste i skuteczne, co wymagające zastosowania odpowiednich rozwiązań. I tu z pomocą przychodzą wielkoformatowe przeszklenia wykonane ze szkła przeciwsłonecznego.

Autor: housemarket.pl 20 czerwca 2022 14:12

  • Antresola zapewnia poczucie prywatności bez całkowitego odizolowania od reszty domu, a w niewielkim budynku parterowym ma nie tylko walory estetyczne, lecz także i praktyczne.
  • Aby wygospodarować przestrzeń na antresolę, pomieszczenie powinno mieć przynajmniej 4,5 metra wysokości.
  • W domach modułowych wyposażonych w antresolę coraz częściej spotyka się duże przeszklenia, które są doskonałym rozwiązaniem kwestii doświetlenia przestrzeni, ale też zachowania komfortu termicznego.

Czy warto zdecydować się na antresolę?

Do wygospodarowania przestrzeni na antresolę pomieszczenie powinno mieć przynajmniej 4,5 metra wysokości. To daje możliwość wybudowania antresoli, której odległość od stropu będzie wynosiła dwa metry, pozwalając na jej swobodne, codzienne użytkowanie – na przykład jako gabinetu, pokoju wypoczynkowego czy gościnnego. Jeśli jednak ma pełnić wyłącznie funkcję sypialni – w zupełności wystarczy 1,2 metra wysokości, choć wtedy tradycyjne łóżko warto zastąpić wbudowanym w konstrukcję materacem.

Antresola zapewnia poczucie prywatności bez całkowitego odizolowania od reszty domu, a w niewielkim budynku parterowym ma nie tylko walory estetyczne, lecz także i praktyczne – dzieli przestrzeń, dając przez to możliwość dodatkowego jej zagospodarowania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dom z antresolą - nowy poziom komfortu

Światło i temperatura, czyli podstawowe wyzwania dla antresoli
Im dłuższą drogę do pokonania ma światło, tym mniej dociera go do celu. Dlatego w domach modułowych wyposażonych w antresolę coraz częściej spotyka się duże przeszklenia, które są doskonałym rozwiązaniem kwestii doświetlenia przestrzeni, ale też zachowania komfortu termicznego. Mowa tu nie tylko o odpowiedniej izolacyjności termicznej okien, ale także – ochronie wnętrz przed przegrzewaniem, co jest szczególnie istotne w przypadku miejsc znajdujących się pod samym dachem. Nowoczesne szyby przeciwsłoneczne pozwalają w pełni czerpać z dobrodziejstw światła dziennego bez obaw o zbyt wysoką temperaturę, nawet kiedy zdecydujemy się na szklaną ścianę od podłogi po sufit.

- Najistotniejszą cechą dobrego szkła przeciwsłonecznego jest jego wysoka selektywność, czyli stosunek przepuszczanego światła do ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Podstawowym czynnikiem zapobiegającym przegrzewaniu się pomieszczeń jest specjalna warstwa srebra pokrywająca taflę. W przypadku szkła COOL-LITE® XTREME są to aż trzy warstwy, które odfiltrowują nawet dwie trzecie energii promieniowania słonecznego - mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

W efekcie wnętrze takiego domu jest odpowiednio doświetlone, ale nie przegrzane. Co więcej - doskonałe parametry termoizolacyjne współczesnych powierzchni szklanych zapewnią ciepło także zimą, pozbawiając nas kłopotu, jaki sprawia zakłócenie naturalnej cyrkulacji powietrza przez antresolę. Tak zaprojektowana antresola pozwala nam odpowiednio wypocząć czy skoncentrować się na pracy i nauce. Wszystko to razem umożliwi również redukcję zapotrzebowania na energię potrzebną do oświetlenia, ogrzania i wentylacji domu, co radykalnie obniży koszty jego codziennej eksploatacji i oczywiście – ślad węglowy.

Widok na zewnątrz i... na przyszłość

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z antresolą w modułowym domu na zgłoszenie, czy w energooszczędnym domu typu „nowoczesna stodoła” - dzięki szkłu przeciwsłonecznemu nie musimy obawiać się o zastosowanie przeszkleń dużych lub wręcz w formacie XXL, które dodatkowo podniosą estetykę budynku na zewnątrz, podkreślając jego indywidualny charakter. W środku zaś zapewnią doskonały widok na otoczenie połączony z wrażeniem bliskiego kontaktu z naturą, co zawsze ma dobroczynny wpływ na ludzkie samopoczucie. A ono samo będzie jeszcze lepsze dzięki świadomości, że nasz dom spełnia standardy nowoczesnego budownictwa, wpisując się w jakże pożądany trend proekologiczny. W końcu to, co i jak budujemy „tu i teraz” ma niebagatelne znaczenie dla przyszłości całej planety.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych