Mały metraż na czele mieszkaniowego peletonu

Chociaż Polacy zarabiają coraz więcej, to nie przybywa im metrażu we własnych mieszkaniach. Najnowsze dane GUS pokazują, że powierzchnia mieszkań kupowanych w Polsce jest taka sama jak ćwierć wieku temu.

Autor: housemarket.pl 27 lipca 2017 09:02

Mamy naszą małą stabilizację, a wynika ona nie tylko z możliwości finansowych Polaków i rosnących cen nieruchomości, ale także takich programów jak Mieszkanie dla Młodych, wymuszających określony metraż lokali.

Rośnie średnia zarobków Polaków, ale mediana utrzymuje się na poziomie półtora razy mniejszym. I tak możemy marzyć o apartamencie w Złotej 44, ale kupujemy 50 mkw. na Woli. Pocieszające jest, że w ostatnich latach poprawia się standard oferty w zakresie jakości wykonania budynków czy wykończenia wnętrz – powiedziała Barbara Bugaj, starszy analityk rynku nieruchomości w Cenatorium.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W 2016 roku, podobnie jak w 2015 i zapewne w 2017, największą część obrotu lokalami mieszkalnymi stanowiły mieszkania o metrażu od 40 do 50 mkw. (27 proc. wszystkich transakcji, wg danych Cenatorium). Zaraz za nimi plasowały się nieco większe lokale 50-60 metrowe. Zmiany widać za to w strukturze sprzedaży najmniejszych i największych mieszkań. Rok do roku spadła sprzedaż mieszkań do 30 mkw. (z 6 proc. do 5 proc.) wzrosła natomiast tych od 60 do 70 mkw. (z 13 proc. do 14 proc.).

Na tle kraju wyróżnia się Warszawa. Stosunkowo dużo sprzedaje się tu mieszkań większych, czyli takich od 85 mkw. Stanowią one ponad 12 proc. całości transakcji wobec średniej ogólnopolskiej na poziomie 7 proc. Póki co to specyfika stolicy Polski i Sopotu, ten ostatni może pochwalić się nawet nieco wyższym odsetkiem dużych mieszkań w całym wolumenie sprzedaży.

Oczywiście, większość kupujących nie mieszka samotnie co oznacza, że wedle statystyk Eurostatu przeciętny Polak może cieszyć się przestrzenią ok. 25 mkw. W UE mniej do dyspozycji mają mieszkańcy nielicznych krajów np. Rumunii (15 mkw.) czy Łotwy (18 mkw.), ale to marne pocieszenie.

Chociaż dziś Polak ma większą swobodę niż było to w czasach PRL, to jeszcze sporo nam brakuje do wspomnianej już Danii, gdzie na mieszkańca przypadają 53 mkw. powierzchni użytkowej, Austrii i Luksemburga – 52 mkw. Całkiem wygodnie jest też w Szwecji i Niemczech (ponad 40 mkw.). W tych krajach też mamy do czynienia z wieloletnią stabilizacją. Z tą różnicą, że to, co dla Polaków jest luksusem tam jest standardem.

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych