Marcin Antczak: Ubiegły rok rekordowy, ten przyniósł kolejne wyzwania

Ubiegły rok był dla Grupy Antczak rekordowy. Deweloper w budowie miał niemal 3 tys. mieszkań, domów i apartamentów wypoczynkowych, realizowanych zarówno w ramach własnego portfolio deweloperskiego, jak i w oparciu o umowy o generalne wykonawstwo. - Ten rok wiąże się dla nas i dla całej branży z dużo większymi wyzwaniami - powiedział Marcin Antczak, CEO Grupy Antczak.

Autor: housemarket.pl 30 sierpnia 2022 09:00

Jak zapewnił Marcin Antczak, CEO Grupy Antczak, do połowy roku można było zaobserwować w miarę stabilny popyt, głównie ze strony klientów kupujących mieszkania za gotówkę. Jednak na przełomie maja i czerwca popyt wyraźnie osłabł i ten trend utrzymuje się nadal.

- Ceny oferowanych przez nas mieszkań są kształtowane w oparciu o rynkowe czynniki, związane przede wszystkim z ponoszonymi przez nas w danym okresie kosztami. Także w obecnej sytuacji na bieżąco dostosowujemy ceny do aktualnych poziomów inflacji. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że przy dzisiejszym poziomie stóp procentowych i niepewnej sytuacji makroekonomicznej wielu klientów, którzy jeszcze do niedawna byliby zainteresowani zakupem mieszkań, nie będzie w stanie pozyskać niezbędnego finansowania. Dlatego szczegółowo analizujemy nasze projekty pod kątem popytu na rynku deweloperskim nastawionym na klienta indywidualnego - powiedział Marcin Antczak. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym z całą pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju rynku PRS, który stał się czwartym filarem rozwoju Grupy Antczak.

- Większość inwestujących w mieszkania funduszy dysponuje własnym finansowaniem, dlatego wzrost stóp procentowych nie stanowi dla nich istotnego wyzwania. Zakładamy więc, że popyt na nowe mieszkania będzie się utrzymywał na wysokim poziomie - powiedział Marcin Antczak. 

Zaznaczył, że struktura sprzedaży zmieni się na korzyść klientów instytucjonalnych działających na rynku najmu.

- Jako Grupa Antczak jesteśmy dobrze przygotowani do tej zmiany, dlatego planujemy intensywnie rozwijać ofertę na rynku PRS we wszystkich ośrodkach, w których dotąd sprzedawaliśmy mieszkania klientom indywidualnym - zapowiedział Marcin Antczak. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych