Mazowieckie z 12 mln zł na remonty i konserwację zabytków

Ponad 12 mln zł przeznaczył w tym roku na remonty i konserwację zabytków samorząd Mazowsza. Wsparcie to pozwoli na odnowienie 154 obiektów. Z beneficjentami projektu spotkał się w czwartek w Płocku marszałek Adam Struzik, wręczając im certyfikaty „Cenny zabytek Mazowsza”.

Autor: PAP 20 sierpnia 2021 14:27

Jak przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, wśród zabytków, które otrzymają dofinansowanie, znalazło się 25 obiektów z powiatów płockiego oraz sierpeckiego i gostynińskiego, a łączna wartość dotacji wyniesie tam ponad 1,7 mln zł. "W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 12 mln zł. W sumie uda się wyremontować aż 154 obiekty" - podkreślono w informacji.

Mazowiecki urząd marszałkowski wyjaśnił, że certyfikat "Cenny zabytek Mazowsza" przyznawany jest przez samorząd tego województwa, a wyróżnione nim zabytki to obiekty, które mają dla tego regionu wyjątkowe znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne. Zwrócono przy tym uwagę, że tegoroczny nabór do projektu "cieszył się rekordowo dużym zainteresowaniem" - do urzędu marszałkowskiego wpłynęło w sumie 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Te liczby potwierdzają, że wciąż jest wiele do zrobienia, ale też jest chęć do pracy i zaangażowanie właścicieli obiektów. Tylko w tym roku ponad 12 mln zł z budżetu Mazowsza trafi na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane w 154 zabytkowych obiektach. To jest nasze bezcenne dziedzictwo kulturowe, które jako Mazowszanie, jako ludzie szanujący kulturę, tradycję naszego regionu powinniśmy chronić, z myślą o potomnych" - powiedział marszałek Adam Struzik, cytowany w komunikacie mazowieckiego samorządu.

Jednym z obiektów, które w ramach projektu otrzymał certyfikat "Cenny zabytek Mazowsza" jest wybudowana w latach 1130-44 katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, jedna z pięciu najstarszych w kraju i jedna z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski - w płockiej bazylice pochowani są Władysław I Herman i Bolesław III Krzywousty. Mazowiecki urząd marszałkowski podkreślił, iż dzięki wsparciu w katedrze w Płocku "uda się przeprowadzić prace konserwatorskie i restauratorskie drewnianego wyposażenia świątyni" - na odnowienie tam stalli kanonickich przekazano 70 tys. zł.

Z kolei 100 tys. zł otrzymała płocka Świątynia Miłosierdzia i Miłości Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, gdzie łącznie z zabudowaniami klasztornymi zainstalowana zostanie sygnalizacja przeciwpożarowa. Wsparcie w wysokości 140 tys. zł przyznano też w związku planowanymi pracami konserwatorskimi i restauratorskimi przy wymianie stolarki okiennej i drzwiowej w gotyckiej XV-wiecznej kanonii, gdzie znajduje się siedziba Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Jak wyjaśnił mazowiecki urząd marszałkowski, środki z samorządowego budżetu województwa "można było pozyskać m.in. na wykonanie dokumentacji, na podstawie której będą przeprowadzane prace, zabezpieczanie i odnowienie zabytków czy modernizacje różnych instalacji". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych