MdM 2017 na wyczerpaniu

Z dniem 1 stycznia została odblokowana druga część puli przewidzianej na rok 2017 w ramach programu MdM. Średnio każdego dnia znika 50 milionów złotych z tej kwoty. W efekcie Bank Zachodni WBK już wstrzymał przyjmowanie wniosków.

Autor: HouseMarket.pl 18 stycznia 2017 12:51

Tak wielkiego zainteresowania nie spodziewali się nawet eksperci rynku nieruchomości. Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego, wykorzystanie tegorocznego limitu w programie MdM na 2017 to 310 milionów złotych. Raporty banków i biur sprzedaży wskazują, że każdego tygodnia składanych jest około dziesięć tysięcy wniosków. Chcąc kupić mieszkanie lub dom z rządowym wsparciem, należy się pospieszyć. Zostały ostatnie dni.

W tym roku padnie rekord

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Aktualna sytuacja wskazuje, że w tym roku padnie rekord szybkości rozchodzenia się środków w programie Mieszkanie dla Młodych. Od 2 stycznia banki przeżywają oblężenie, średnio każdego dnia rezerwowanych jest około 50-60 mln zł z MdM-u. Większe zainteresowanie odnotowujemy również w naszych biurach sprzedaży, zainteresowanym radzimy pośpiech, środki znikają bardzo szybko – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Agrobex.

– Tempo rozchodzenia się środków przeznaczonych na dofinansowania MdM jest naprawdę zaskakujące. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku, gdy już w marcu Bank Gospodarstwa Krajowego zablokował przyjmowanie wniosków. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku środki skończą się jeszcze w styczniu – podkreśla Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud Fadom. Deweloperzy jednogłośnie potwierdzają, że MdM dodatkowo napędza ruch w biurach sprzedaży.

– Styczeń w branży deweloperskiej to z pewnością czas MdM-u. Od pierwszego dnia uruchomienia puli na 2017 rok, środki błyskawicznie znikają. Dlatego osobom, którym zależy na dofinansowaniu w ramach MdM-u radzimy pośpiech. Raporty banków pokazują, że pozostało zaledwie 104 mln zł państwowego wsparcia przeznaczonego na 2017 rok. – zaznacza Weronika Potarzycka, specjalista z biura sprzedaży Planetbud Development.

Gotowe mieszkania w MdM

Klienci, którzy skorzystają z MdM 2017 są uprzywilejowani. Możliwy jest bowiem zakup własnego M i wprowadzenie się do niego za kilka tygodni lub nawet teraz. Mieszkania gotowe do odbioru czekają na osiedlu Leśna Polana w Dopiewcu. Przyszli mieszkańcy mogą kupić dwupoziomowe mieszkania w zabudowie szeregowej, czyli „Forma”. Każde z nich ma powierzchnię ok. 74 mkw. Do każdego domu przewidziano ogródek o powierzchniach od 50 do 159 mkw. oraz miejsce postojowe. Deweloper przygotował atrakcyjne upusty - do 15 tys. zł na gotowe lokale.

Z kolei Greenbud Development aktualnie przygotowuje osiedle Zielone Rabowice. W ramach tego projektu powstanie łącznie 30 domów w zabudowie bliźniaczej przy ulicy Bliskiej w Rabowicach. Wszystkie spełniają wymogi programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. W tym roku zostaną ukończone dwa etapy. W trzecim kwartale 2017 zostanie oddanych do użytku 12 domów. Tyle samo będzie przekazanych mieszkańcom w kwartale czwartym.

– Łącznie na 2017 rok zaplanowaliśmy więc przygotowanie 24 lokali. Ponad połowa z tej liczby została zarezerwowana, dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszego biura w Swarzędzu w najbliższych dniach – mówi Marcin Brygier, prezes zarządu Greenbud Development.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych