MdM: Pieniądze szybko się kończą

Bank Gospodarstwa Krajowego zarezerwował już przeważającą część pieniędzy przeznaczonych na dopłaty do wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Jest niemal pewne, że w styczniu pula ta całkowicie się wyczerpie

Autor: HouseMarket.pl 25 stycznia 2017 09:00

Na mieszkania w inwestycjach oddawanych do użytku w 2017 r. przeznaczono w programie MdM 746 mln zł. Połowa tej kwoty została rozdysponowana w 2016 r. Od nowego roku Bank Gospodarstwa Krajowego odblokował pozostałe 381 mln zł. Ruszyła lawina wniosków. Do 19 stycznia 2017 r. BGK zarezerwował większość tej sumy, a do wykorzystania pozostało 19,4 mln zł.

Osoby, które chcą kupić z rządowym wsparciem mieszkanie gotowe w tym roku, mają zatem ostatnią szansę. Warto pamiętać, że decyzja o przyznaniu dopłaty nie zapada w chwili złożenia wniosku, ale dopiero przy jego rejestracji w systemie BGK. Z kolei ci, którzy nie zdążą, czekają jeszcze pieniądze z puli na mieszkania gotowe w przyszłym roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Raty niższe od najmu

Jak wskazują analitycy Home Broker, po wyczerpaniu pieniędzy na 2017 r. kupujący będą mieli do dyspozycji tylko fundusze na 2018 r., a raczej połowę z nich, ponieważ zgodnie z zasadami programu przed 1 stycznia danego roku można wykorzystać jedynie połowę pieniędzy.

– W ustawie na ostatni rok działania MdM (po 2018 r. zostanie on wygaszony) wpisano 762 mln zł, czyli do 1 stycznia 2018 r. wykorzystać można 381 mln zł, z czego 138 mln zł już zostało zablokowane. Oznacza to, że w drugiej połowie tego roku program będzie martwy, a potencjalni chętni na dofinansowanie będą musieli czekać na początek 2018 r. – wyjaśnia Marcin Krasoń, przedstawiciel Home Broker.

Po wyczerpaniu się pieniędzy z budżetu roku bieżącego dynamika wydawania pieniędzy z przyszłego roku wyraźnie przyspieszy.

– Dziś trudno dokładnie prognozować, na jak długo środków wystarczy, ale najpewniej znowu na krótko. Za miesiąc, dwa lub trzy znowu banki przestaną przyjmować wnioski o dopłaty. Wtedy ostatnią okazją na budżetową dopłatę będzie styczeń 2018 roku. Pieniądze znowu znikną jednak bardzo szybko – najpewniej będzie to kwestia dni lub tygodni – dodaje Bartosz Turek, analityk Open Finance.

By zakwalifikować się do programu MdM, trzeba spełnić wiele kryteriów, z których szczególnie istotna jest cena wybranego mieszkania. Na przykład osoby zainteresowane mieszkaniami od dewelopera w Warszawie muszą szukać ofert o stawkach nieprzekraczających 6,4 tys. zł za mkw. Z kolei w Gdańsku limit ten wynosi 5,2 tys. zł. Oznacza to, że na kupno lokum w stolicy, np. o powierzchni 50 mkw., nie możemy przeznaczyć więcej niż ok. 320 tys. zł, a w Gdańsku mieszkanie o takiej powierzchni musi kosztować maksymalnie ok. 260 tys. zł, by jego nabywca mógł skorzystać z rządowej pomocy.

Jakie raty zapłacimy, kupując mieszkanie ze wsparciem MdM? Według wyliczeń doradcy z Open Finance przy kredycie zaciągniętym na 30 lat i oprocentowanym na 3,63 proc. zakup dwóch pokoi za ok. 220 tys. zł będzie się wiązał z co miesięczną ratą spłaty zadłużenia na poziomie 848,25 zł.

Z kolei miesięczny najem podobnego dwupokojowego M wynosi, razem z opłatami, ok. 1,4 – 1,5 tys. zł – szacują przedstawiciele Open Finance.

Jak ciepłe bułeczki

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych