MdM - złóż wniosek jeszcze w tym roku

Od początku funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych po wsparcie przy zakupie mieszkania sięgnęło już ponad 63 tys. beneficjentów. Program rządowych dopłat wchodzi w końcową fazę. To ostatnie chwile, żeby do nich dołączyć i już w przyszłym roku cieszyć się własnym M.

Autor: HouseMarket.pl 15 grudnia 2016 15:10

Rada Ministrów skupia się na nowym, autorskim projekcie Mieszkanie Plus i raczej nie zwiększy już puli środków, które zostały zabezpieczone do realizacji Mieszkania dla Młodych. Poza tym rynek finansowy zapowiada wyraźną podwyżkę marż dla kredytów hipotecznych, a Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje podniesienie minimalnego wkładu własnego od kredytobiorców do 20 proc. ceny nieruchomości. Obecnie wymaga się wkładu własnego w wysokości 10 proc. i środki finansowego wsparcia MdM znacząco zwiększają szanse na zakup wymarzonego mieszkania.

MdM czy Mieszkanie Plus?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ogłoszony program rządowy miał z założenia wspierać osoby młode, dopiero wchodzące w życie i myślące o założeniu (powiększeniu) rodziny. Tymczasem jednym z głównych warunków, wpływających na pozytywne rozpatrzenie wniosku ma być wielodzietność rodziny.

Ograniczony jest również mocno zasięg całej akcji – mieszkania objęte programem będą budowane tylko w 17 wybranych miastach (m.in. Białej Podlaskiej, Dębicy, Pelplinie i Wrześni), na gruntach pozostających własnością Skarbu Państwa.

Nie ma pewności, jak finalnie będzie wyglądać system wynajmu z możliwością nabywania praw własności.  Z wyboru tej opcji - znacznie zwiększającej stawkę opłat czynszowych – można by  w określonej sytuacji zrezygnować i odzyskać włożone pieniądze, choć bardziej prawdopodobnie zostaną one zaliczone na poczet przyszłych opłat.

Również ilość lokali, możliwych do zdobycia wydaje się kroplą w morzu potrzeb, całość ma się zamknąć liczbą ok. 6 tysięcy mieszkań. Pierwsze z nich miałyby być dostępne dopiero w 2019 roku, o ile wszystkie niezbędne działania, tzn. wybór gruntów, przetargi o wykonawstwo, roboty budowlane i odbiory techniczne odbędą się zgodnie z założonym harmonogramem.

Złóż wniosek jeszcze w tym roku

Przed końcem bieżącego roku można jeszcze złożyć wniosek i skorzystać z puli programu Mieszkanie dla Młodych, która zostanie uruchomiona 2 stycznia 2017 roku.

- Dotychczasowe doświadczenia uczą, że w momencie odblokowania pieniędzy spada lawina wniosków, a przeznaczona na dopłaty kwota wyczerpuje się błyskawicznie. Warto zatem rozpocząć poszukiwania mieszkania już teraz, zgromadzić niezbędną dokumentację i jeszcze przed Nowym Rokiem złożyć wniosek, a tym samym ustawić się w kolejce. Można zyskać nawet 115 tysięcy do uzupełnienia wkładu własnego i cieszyć się mieszkaniem już w przyszłym roku. – zachęca Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych