Meksyk: na Jukatanie znaleziono ruiny miasta zamieszkałego ponad 1,5 tys. lat temu

Archeolodzy z Meksyku odnaleźli ruiny miasta zamieszkałego przed ponad 1,5 tysiąca lat temu przez Majów. Znajdowało się ono w północnej części Półwyspu Jukatan, na wschodzie Meksyku.

Autor: pap 20 czerwca 2022 09:54

  • Do odkrycia doszło w miejscowości Kanasin, 10 km na południowy wschód od Meridy, stolicy stanu Jukatan.
  • Pozostałości dużego miasta Majów archeolodzy INAH znaleźli przypadkowo, podczas prac budowlanych na terenie parku przemysłowego.
  • Zespół badawczy przypuszcza, że odkopane ruiny to pozostałości miasta Xiol, który w języku Majów oznacza "Ducha ludzkiego". Jak szacują naukowcy, mieszkało w nim około 4 tys. osób.

Dotychczas na terenie o powierzchni 21 hektarów odnaleziono ruiny 12 budowli, w tym m.in. pozostałości pałaców oraz budynków mieszkalnych stawianych z kamienia. Odkopana została również część placu miejskiego.

Meksykańscy archeolodzy zaznaczyli, że odkryte pozostałości budowli nie są typowe dla tworzonych w północnej części Jukatanu obiektów, a bardziej przypominają one konstrukcje stawiane przez Majów na południu tego półwyspu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Poinformowali, że w trakcie wykopalisk znaleziono również 15 miejsc pochówku. Złożone w nich zostały zwłoki osób dorosłych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych