Metr kwadratowy luksusu. Jak wycenić prestiż nieruchomości?

Czy opcją premium jest mieszkanie w zabytkowej kamienicy, ale bez windy i ogrzewania gazowego? A 20-metrowa kawalerka w apartamentowcu w centrum miasta to zwykłe mieszkanie czy może jednak nieruchomość o podwyższonym standardzie?

Autor: HouseMarket.pl 27 kwietnia 2017 09:02

Branżowi eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że standard premium na pierwotnym rynku nieruchomości wyznaczają: atrakcyjna lokalizacja, okoliczna infrastruktura, wysoki standard techniczny budynku oraz pakiet usług, dostępnych wyłącznie dla mieszkańców danej nieruchomości.

- Kryteria te są jednak względne i tym samym niewystarczające do kwalifikacji danego obiektu mieszkaniowego jako lokalu premium czy tym bardziej postrzegania go przez sprzedających i kupujących w kategoriach luksusu – tłumaczy Arkadiusz Wojciechowski, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Cena wyznacza status

Ekspert dodaje, że w procesie definiowania rangi rynkowej danej nieruchomości – bez względu na to czy jest to mieszkanie, dom jednorodzinny lub wielorodzinny czy apartament – przesłanki jakościowe powinny być analizowane wtórnie względem wskaźników ilościowych. Z raportu Luxury Realty Map wynika, że to przede wszystkim cena wyznacza status danej nieruchomości, plasując ją w kategorii lokali o podwyższonym standardzie.

To wydawałoby się proste ujęcie tematu wymaga jednak szczegółowego doprecyzowania, pozwalającego finalnie wytypować te nieruchomości, które na rynku pierwotnym mogą być w miarę obiektywnie klasyfikowane jako premium i luksusowe. Nie zawsze duży, a więc tym samym drogi dom, będzie domem luksusowym, a kawalerka o wysokim standardzie, zlokalizowana w centrum miasta, choć wyceniana często znacznie wyżej niż dwupokojowe mieszkanie w mniej atrakcyjnych dzielnicach znajdzie się na liście ofert premium.

- Istotnym wskaźnikiem, który należy rozpatrywać łącznie z ceną nieruchomości, uwzględniając przy tym przesłanki jakościowe, definiujące wysoki standard użytkowy, jest cena metra kwadratowego – podkreśla Arkadiusz Wojciechowski.

Jak wynika z raportu Luxury Realty Map, to właśnie zależność między ceną metra kwadratowego, metrażem i wartością całej nieruchomości, której zakup opiewał na kwotę nie mniejszą niż 1 milion złotych, może w pełni definiować jej standard i status rynkowy. Szczegółowe analizy – przeprowadzone przez ekspertów Poland Sotheby’s International Realty – dowodzą, że tylko tak holistyczne podejście uprawnia do prób kategoryzowania nieruchomości jako premium i luksusowych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych