Metrohouse: zakup mieszkania niesie ze sobą wiele emocji

Boom na mieszkania nie zwalnia tempa. Na kupujących czyha jednak wiele pułapek - począwszy od wyboru lokalizacji czy metrażu, aż po odbiór mieszkania. Jak sobie poradzić w gąszczu ofert, przepisów, pośredników i różnych możliwości? O tym mówi Marcin Jańczuk i Tomasz Kosiba z Metrohouse.

Autor: housemarket.pl 12 października 2021 11:47

Jak w czasach obecnego boomu dobrze wybrać mieszkanie? Na co zwrócić uwagę?

Marcin Jańczuk, dyrektor marketingu i PR w Metrohouse: Każdy z nas ma inne potrzeby, znajduje się w innej fazie swojego życia, ma inną sytuację rodzinną, dlatego inaczej postrzega zakup mieszkania. Dobry wybór lokalu jest pewnym kompromisem pomiędzy możliwościami finansowymi a przeświadczeniem, że lokal spełnia większość wymagań, które pozwolą nam czuć się w nim komfortowo przez następne lata.

Które kwestie wydają się szczególnie istotne? 

Marcin Jańczuk: Wybierając swoje pierwsze mieszkanie, powinniśmy wyważyć kwestie, dzięki którym nabyty lokal będzie w największym stopniu spełniał nasze oczekiwania. Należy się zastanowić, w jaki sposób nasz styl życia determinuje potrzebę zakupu mieszkania w określonej części miasta. Dla części z nas lokalizacja ma ogromne znaczenie, bo co dzień wyruszamy w drogę do pracy, spędzamy w aucie lub w środkach transportu określoną ilość czasu, zależy nam na jak najszybszym dotarciu do określonych punktów w mieście. Jednocześnie dla innych, wykonujących swoją pracę z domu, kwestie odległości czy komunikacji, nie są aż tak istotne.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podczas gdy dla pewnej grupy nabywców bliskość lasu będzie mieć bardzo duże znaczenie, inni wybiorą lokalizacje centralne, które dają im nieprzebrane możliwości w korzystaniu z dobrodziejstw rozrywki w mieście. Idąc tym tropem, może zdarzyć się, że singiel poszukujący mieszkania w centrum miasta będzie musiał przeznaczyć na jednopokojowy lokal podobną kwotę, za jaką rodzina kupi mieszkanie na przedmieściach lub w jednym w satelickich miasteczek na obrzeżach miasta.

Jakie błędy popełniają najczęściej osoby kupujące mieszkania. Jak uniknąć pułapek?

Marcin Jańczuk: Zakup mieszkania niesie ze sobą wiele emocji. Zarówno jego wybór, jak i negocjacje to momenty, kiedy tracimy głowę i podejmujemy nieracjonalne decyzje. W takich chwilach potrzebny jest ktoś taki, jak pośrednik, który wyważy wszelkie „za i przeciw” i umożliwi klientowi podjęcie najlepszej decyzji. Nie podejmie tej decyzji za niego, ale w umiejętny sposób potrafi wskazać drogę.

Pomijając wszelkie kwestie formalno-prawne, które leżą u podstaw weryfikacji oferty, ważnym elementem jest sam wybór mieszkania pod kątem możliwości finansowych i oczekiwań. Zakup wiąże się z pójściem na pewne kompromisy. Wielokrotnie zdarza się, że albo wybieramy mieszkanie przekraczające nasze możliwości finansowe, albo też przy wyborze kierujemy się obecną sytuacją rodzinną i zawodową.

Pułapek na rynku mieszkaniowym może być jednak znacznie więcej.

Marcin Jańczuk: Kupując mieszkanie, trzeba myśleć o nim nie w perspektywie „tu i teraz”, ale przewidywać sytuację rodzinną w najbliższej i dalszej przyszłości. Pułapek jest niemało. Począwszy od tych najbardziej drastycznych, jak próby oszustw, które nawet mimo coraz większej świadomości kupujących nadal się zdarzają, poprzez niewłaściwą ocenę potencjału nieruchomości (a w następstwie wysokie koszty remontów i dostosowania lokalu do zamieszkania), kończąc na bardziej przyziemnych kwestiach, takich jak niedostosowanie lokalu do potrzeb swojej rodziny.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych