Metropolia Warszawa za zachowaniem integralności województwa mazowieckiegoPap - 14 września 2020 09:04


Stowarzyszenie Metropolia Warszawa przyjęło stanowisko o zachowaniu integralności województwa mazowieckiego oraz powstrzymaniu planów jego podziału na dwa odrębne województwa.

"Uważamy, że Mazowsze oraz jego mieszkańcy zasługują na szansę dalszego rozwoju swojego regionu. Nie godzimy się na arbitralne rozstrzyganie o naszym losie i podejmowanie decyzji bez wiedzy samorządowców i mieszkańców biorąc pod uwagę dalekosiężne skutki, jakie ten podział, bez wątpienia, pociągnie za sobą" - uważa stowarzyszenie i przekonuje, że podział Mazowsza przyniesie negatywne skutki.

Stowarzyszenie zalicza do nich m.in. powstanie rozległych obszarów biedy na terenie nowego województwa mazowieckiego i niewielkich obszarów zamożności, głównie na terenie metropolitalnym. "Na Mazowsze, bez metropolii warszawskiej, przypadnie zaledwie 13 proc. dochodów z podatku CIT obecnego województwa. Region stołeczny, który będzie generować 87 proc. dochodów, zostanie jednocześnie obciążony ogromnym janosikowym" - wskazuje stowarzyszenie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jako negatywny skutek podziału Mazowsza, wymieniono także konieczność ustanowienia podwójnej administracji samorządowej i rządowej szczebla regionalnego, co znacznie zwiększy wydatki na ten cel.

W ocenie stowarzyszenia podział spowoduje opóźnienia w wielu dziedzinach, np. w wykorzystaniu środków unijnych z perspektywy finansowej 2014-2020 oraz w procesie przygotowań do nowej perspektywy na lata 2021-2027. "Znaczne opóźnienia mogą stworzyć zagrożenie utraty środków finansowych" - podkreśla Metropolia Warszawa.

Zdaniem stowarzyszenia, podział woj. mazowieckiego przyczyniłby się również do tego, że zabrakłoby środków, które dotychczas pochodziły z dochodów wytwarzanych w metropolii warszawskiej, na utrzymanie na terenie nowego województwa instytucji kultury, szpitali, dróg czy połączeń kolejowych.

Temat wyodrębnienia Warszawy i jej przyległości z woj. mazowieckiego pojawił się pod koniec lipca po doniesieniach medialnych w tej sprawie. Politycy PiS przyznawali, że trwają prace nad projektem, natomiast nie wiadomo, kiedy miałby być on dostępny publicznie i kiedy zostanie wniesiony do Sejmu.

Niedawno wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zapowiedział, iż niebawem zapadną decyzje dotyczące projektu podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie. Jak przypomniał, podział ten był jednym z punktów programowych w wyborach 2019 r. zgłoszonym przez posłów PiS z Mazowsza. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby stolica nie rozwijała się kosztem pozostałej części Mazowsza, lecz aby region również miał możliwości rozwoju m.in. przez szerszy dostęp do środków unijnych.